Издателите преработват учебници от началния курс заради „бисери” в тях, а нови не се издават поради липса на промяна в учебните програми, каза Веселин Тодоров, председател на Асоциация „Българска книга”, предаде Фокус.
При учебната литература много от новите заглавия зависят от това доколко Министерството на образованието обявява конкурси за нови учебници. В момента по-скоро се преработват част от учебниците за началния курс, донякъде във връзка с обществената дискусия за „бисери” в учебниците, лошо качество на текстовете и т.н. Съвсем нови учебници няма да има, съответно няма и толкова много нови помагала, свързани с учебниците, а по-скоро преработка и доработка на съществуващите, каза той.
Причина да няма нови учебници е, че няма промяна в учебните програми и ново учебно съдържание.
Децата учат това, което е заложено преди години и даже за нас, издателите, изглежда малко странно, че вече доста време не се правят конкурси за нови учебници, тоест не се променя нищо в учебните програми. Има много предмети, в които 7 – 8 години са твърде дълъг период да не се подновява съдържанието, но това е административен процес по-скоро и не е въпрос на решение на издателите, каза Веселин Тодоров.
Той увери, че няма да има проблеми с подготовката и доставянето на учебници в началото на новата учебна година. Няма обаче да има и много нови заглавия, свързани с учебната дейност в средното образование.