Държавното финансиране на висшите училища да се предоставя само за специалности, за които е установено, че са нужни на обществото и на икономиката.
Това поискаха от Българската стопанска камара, предаде БНР. Според директора на Центъра за професионално обучение Даниела Симидчиева, всеки студент трябва да получава финансиране, независимо дали е избрал държавно или частно висше училище. Недостиг на кадри има за всички технически специалности, а специалистите в повече са в специалностите "Бизнес администрация", "Право", в икономическите и социалните дисциплини.
"Много висок е процентът деца, които не посещават училище или го напускат много рано; преподавателските кадри; липсата на система, която да поддържа тяхната квалификация на достатъчно високо ниво. Съдържанието на учебните програми не включва изискванията на конкретното работно място, за което се готвят учениците. Предлагаме държавата да си свърши работата и да проучи какви са нуждите на стопанството и на обществото. Финансирането на нужните специалности ще е едно от нещата, които ще насочи студенти именно към тях. Ако се колебае между две специалности, едната от които се финансира държавно, а другата не се финансира, той ще предпочете специалността, която се финансира от държавата. Тоест, ще избере правилната специалност или такава, с която има по-голям шанс да се реализира в бъдеще:, заяви Симидчиева.