Млади висшисти атакуват училищата

share

Учителската професия става все по-желана за младите висшисти. Расте броят на младежите, които искат да работят като педагози в столичните елитни школа. Това разказаха директорите на престижни училищата в София пред "Монитор".

Най-голям е напливът в столичното 119 СОУ, където за едно място за възпитател в занималните са кандидатствали 120 души. За учител по английски и български език пък конкуренцията е около 50-60 желаещи за едно място.

Подобно е положението и в други елитни училища като 18 СОУ, 32 СОУ, 31 СОУ и др. „Кандидатстват предимно млади хора между 24 и 29 г. Обяснявам си силния наплив най-вече със сигурната заплата”, обясни директорът на столичното 119 СОУ Диян Стаматов. Стартовата заплата за млад служител е 510 лв. Учителската професия обаче предвижда и други допълнителни плащания. За празниците 24 май и 1 май съгласно трудовите си договори педагозите получават по 720 лв. Отделно им се полагат и около 400 лв. за представително облекло. Дългата отпуска и гъвкавото работно време са други предимства на даскалската професия, които привличат младежите.

Отпуската им е 56 дни в годината, а работното им време не е строго фиксирано, един ден могат да имат по осем часа, а друг – по два-три коментира директорката на столичното 137 СОУ Мариана Закова. Тя добави, че въпреки че има голяма конкуренция за учителски места, трудно се намират достатъчно добри млади кадри. „Не мисля, че напливът към училищата е от професионален интерес, по-скоро се дължи на сигурната заплата и свободното време”, коментира още директорката. Учителската заплата расте със стажа. Средната брутна работна заплата в престижните ни училища е в порядъка на 700-800 лв., като някои учители получават 1200 лв. месечно възнаграждение.

Немалка част от преподавателите печелят допълнително и от частни уроци. Едновременно с нарастването на броя млади висшисти, които искат да бъдат педагози, се увеличава и броят на кандидат-студентите, които заявиха желание да учат за даскали в Алма матер тази година. Много от тях обаче следват педагогически специалности, защото не са ги приели в друга или защото имат много нисък успех.

Водещи новини

Още новини