Европейски стипендии и награди не са получени и в Пловдивския университет, каза помощник-ректорът Румен Киров.
Проектът е във външните оценители, на министерско ниво, а те не са си свършили работата още, добави Киров. От учебното заведение звънят всеки ден в министерството, изнервени са, тъй като свършва семестърът, каза Киров. Студентите се разпиляват, когато излязат в сесия и става по-трудно след това оформянето на документите за стипендии. Няма яснота и колко студенти ще получат стипендии, как ще бъде направено разпределението, тъй като не е тръгнал проектът, уточни Румен Киров.
На свое заседание Общото събрание на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) в Пловдив обсъди популяризирането на студентското кредитиране и достъпа до практическо обучение, съобщи председателят на Студентския съвет там Александър Алексиев.
Коефицентът на финансиране в университетите по изкуствата, да се повиши от 5 на 6, настояват студентите. Те ще изпратят предложението си до МОМН и Министерския съвет, за да вземат те съответните мерки. От години коефициентите, по които се умножава базовата издръжка на един студент, не са търпели промени. В момента висшите училища по изкуствата са в неравностойно положение, защото системата на финансиране у нас се основава на броя студенти, твърдят младежите.
На заседанието си в Пловдив представителите на студентските съвети в 33 висши училища в страната обсъдиха стратегията за развитие на организацията през следващите 5 години. Сред приоритетите им е да се борят за намаляването на таксите за обучение, независимо от методите, които държавата предприема за ограничаване на средствата в образованието.
Таксите, които държавните висши училища предложиха, са утвърдени от академичните съвети, в чиито състави студентите са едва 15% от всички членове. Това е и причината в някои университети промяната в таксите да не е съобразена с мнението на младите хора, смятат представителите на студентски съвети.