Само отличници влизат в елитните гимназии

share

Най-малко успех 5,50 ще е нужен на седмокласниците тази година, за да влязат в елитните гимназии, прогнозират директори. Причините са по-големият випуск, както и орязаният прием в някои от паралелките на най-търсените школа.

Според шефа на просветния инспекторат Ваня Кастрева випускът тази година е по-голям с 395 ученици спрямо миналогодишния. В същото време училища като Немската гимназия и Втора английска са намалили приема си от 28-29 на 26 деца в паралелка. Това се прави, за да може, ако има няколко деца с еднакъв бал, те да бъдат приети, без класовете да се раздуват прекомерно. "Няма нищо лошо децата да учат език по-комфортно и в по-малки класове", каза и Кастрева. Броят на езиковите паралелки е намален и като цяло - от 197 миналата година на 192. Увеличени са обаче професионалните класове, които догодина ще са 93. Идеята е по този начин да се помогне на бизнеса да си намери кадри, а да бъдат затворени уж езикови класове, които приемат с тройки. Най-желани миналата година бяха комбинациите английски с испански език, а най-трудно се влизаше в паралелките, където се изучава математика с немски.

Междувременно стана ясно, че училища, които съумеят да върнат обратно отпадащите ученици, ще получават бонуси. Това е записано в проект за стратегия за превенция на отпадането, разработен от просветното министерство. Други мерки за запазване на хлапетата в класните стаи са и вариантите общината да плаща таксите за забавачка на децата от социално слаби семейства. Учениците, чиито родители пък не ги пращат в клас поради финансови проблеми, ще могат да получават стипендии. Предвижда се също възможност децата, които отпаднат, да учат занаят като чираци.

Документът изнася данни, че в момента 4000 ученици в прогимназията повтарят класа. В началния курс за тази година годината е повтаряло едно-единствено дете. В гимназията повтарячи са 1712 ученици. Според стратегията тези деца са с най-висок риск от отпадане. Документът съобщава още, че най-много деца остават извън класната стая в Югоизточния и Северозападния район. На територията на първия, който обхваща Ямбол, Сливен и Бургас, преди да завърши гимназия, отпада всеки пети ученик. Във втория, където са Враца и Монтана, без диплома е всеки шести.

Водещи новини

Още новини