Учителите ще работят 1 г. допълнително за ранна пенсия

share

Хитра редакционна поправка в Кодекса за социално осигуряване обрича учителите на почти 1 г. работа повече, за да получат право на ранна пенсия, разкрива 24 часа. Ранната пенсия е една от привилегиите на съсловието. Тя дава право до 2020 г. представителите му да се оттеглят в заслужен отдих 3 години предсрочно, през които вземат редуцирана с 0,2% месечно пенсия.

Досега според осигурителния кодекс учителите придобиваха правото 3 г. по-рано от възрастта по чл. 68, ал. 1, която е масовата пенсионна възраст в държавата. От 1 януари тази година обаче е записано, че 3-те години ще се смятат спрямо индивидуалната им възраст за пенсиониране по общия за държавата ред.

"Това "им" обръща схемата - вече първо ще се определя личната пенсионна възраст на всеки по определената с пенсионната реформа схема за увеличение и от нея ще се вадят 3 г. Досега те се изваждаха от пенсионната възраст за съответната година", обясни за "24 часа" Николай Николов, главен икономически експерт на "Подкрепа". Ако една учителка е родена на 10.09. 1955 г., тя придобива право на пенсия на 62 г. през 2017 г. по общия ред. Ранна пенсия ще може да вземе от 10.09. 2014 г. По досегашния ред правото й възникваше на 1.01. 2014 г.

Настояваме спешно за промяна в кодекса, заяви Юлиян Петров, шеф на синдикат "Образование" към "Подкрепа". Учителският пенсионен фонд сега имал 150 млн. лв. и функционирал нормално. Синдикатът се обяви и срещу вдигането на пенсионната възраст за професори и доценти на 70 г., предвидено в предстоящия ремонт на трудовия кодекс.

Водещи новини

Още новини