Масово родителско възмущение и готовност за протести се появиха в интернет форумите след скандалния аргумент на експерта Ваня Трайкова по Нова телевизия, че задължителната предучилищна подготовка на 4-годишни деца цели на първо място да се постави ангажиментът на държавата да се грижи за тях, а задължителният ангажимент на родителите е второстепенен.
Проектозаконът за училищното и предучилищното образование, който в момента се гледа в парламента, предвижда то да стане задължително и за 4-годишните деца. Това означава, че децата трябва да бъдат записани в училище или детска градина. Проектът не дава право на избор на родителите. Автор на закона е просветното министерство, чиято презумпция е, че децата не могат да се социализират, ако се отглеждат само в семейна среда.
Петър Пеев, председател на НПО "Родителски комитет", цитира конституцията, която вменява права и задължения на родителите да се грижат за децата си до навършване на пълнолетие. Текстът, който регламентира, че семейството, а не държавата, има основния ангажимент към възпитанието и образованието на децата, беше основният аргумент на неправителствените организации и срещу подготвения в началото на годината проект на закон за детето. В крайна сметка под силния обществен натиск и обвинения, че се изземват функции на семейството, ГЕРБ се отказа от закона, пише "Сега".
"Ще има протести и срещу задължителното въвеждане на предучилищно обучение от 4 г. Няма да оставим нещата така. На практика държавата ни казва, че родителите не могат да се грижат за децата си", каза Пеев пред "Сега".