Жена и двете ѝ дъщери са пребивани, заключвани и лишавани от вода и храна

Freepik
share

По повод Националната кампания "Никога повече насилие у дома“ и отбелязването на 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пола, в Пловдив се проведе пресконференция с участието на представители на всички местни институции, ангажирани с темата, съобщи Plovdiv24.bg.

"25 ноември е обявен от ООН с нарочна резолюция за Ден за борба с насилието и в частност – над жени. В годините нашата работа претърпя много промени в обработването на тези случаи. През 2023 г. се прие закон, свързан е с наказателното право. Във всяко звено имаме по двама човека, които работят по това направление", отбеляза директорът на ОДМВР- Пловдив ст. комисар Георги Машонов. 

Областната дирекция на МВР организира превантивна кампания срещу насилието и във всички структури, в които ежедневно присъстват голям брой граждани, ще бъдат предоставени информационни материали. Предстоят срещи с директори на училища с цел провеждане на беседи с ученици от 14 до 17 г. по темата насилие и правата, каза началникът на отдел "Охранителна полиция“ комисар Красимир Аргиров. 

Районният координатор по Закона за защита от домашно насилие към ОДМВР - Пловдив ст. инспектор Николай Бабов съобщи, че от 1 януари до 1 ноември 2024 г. са издадени 497 заповеди за защита от домашно насилие. За първите 6 месеца на годината са образувани 119 досъдебни производства по регистрирани престъпления, срещу 21 бр досъдебни производства миналата година. 

В София се проведе шествие в подкрепа на момичетата и жените, станали жертва на насилие

След получаване на сигнал за домашно насилие се задейства специална процедура за оценка на ситуацията и риска, след което материалите се докладват в районна прокуратура. 

"Едва ¼ от делата стигат до съда, като причината е, че минавайки известно време, жертвата (пострадалото лице) се отказва от показанията си и не съдейства на органите. Затова апелирам - не се притеснявайте да потърсите помощ и да отстоявате правата си", заяви районният прокурор на Пловдив Петър Петров.

Председателят на Районен съд – Пловдив Иван Бекяров съобщи статистика: през 2023 г. в районния съд са образувани 273 граждански дела, 93 изцяло уважени, 16 – частично, за 24 не е прието, че има домашно насилие. През 2024 г. са образувани  284 дела, 99 – изцяло уважени, 12 частично уважени, издадени са 157 заповеди за незабавна защита 

Община Пловдив има сериозна социална политика в подкрепа на жертвите на домашно насилие и с тази цел е разкрила кризисни центрове за жени, за деца. Осигурява се не само подслон, а и психологическа подкрепа на жертвата и съдействие при комуникацията им с институциите, каза от своя страна заместник-кметът по социални дейности Женя Петкова. 

Вероника Баяндурян, началник на отдел "Закрила на детето“ към Дирекция "Социално подпомагане“, съобщи, че миналата година в кризисен център в Пловдив са били настанени 14 жени, девет от които с 5 деца, а тази година - 6 жени и 5 деца. Жертвите могат да бъдат настанявани и в други населени места. От началото на 2024 г. досега в ОЗД са задействани 211 броя координационни механизма, като е имало случаи на ден по три пъти да се свикват институциите, допълни тя. 

На годишна база експертите от фондация ДА извършват между 300 и 700 консултации. За 2023 г. са били 326, а за настоящата година - 212. Казусите са комплицирани и по всеки от тях работят заедно минимум психолог и адвокат. 

МВР: Има трайна тенденция за увеличаване на случаите на домашно насилие

"Преди 24 г. думите "права на човека" и "домашно насилие" нищо не означаваха. През 2005 г. беше приет специален закон за защита от домашно насилие, а след последните промени от 2023 г. имаме един от най-добре действащите закони в Европа. Случаят "Дебора" вдигна цялата страна на протест и върна депутатите в парламента, за да се случат промените" - каза адв. Милена Кадиева, основател и управител на Фондация ДА.

В обществото вече има много повече публичност, знания и предприети действия. Кадиева разказа и добър пример на тежък случай с щастлив край от кризисен център, където отиват най-тежките случаи, които никой не иска, но фондацията поема правната им защита:

Майка на две деца - момиченце на 3 г. и момиче на 16 г., за което има съмнение за сексуално насилие от бащата, но в последствие не се доказва. По този случай се задейства цялата система - адвокати, психолози, социални работници, здравен специалист за нараняванията. Случаят получава своето бързо решаване в съда в полза на майката и дори е образувано производство за развод.

Трите жени са били подложени на побой, преследване, заключване, лишаване от храна и вода. Поискали са ново начало и са били успешно настанени в София. За семейството е организирана кампания за осигуряване на обзавеждане за новия им дом. Намерена е работа на майката, голямото момиче е отличничка, а малкото дете е настанено в детска градина. 

"Това е една от тези 14 жени, получи нов шанс за живота си. Не се страхувайте да потърсите институциите, ако сте жертва на домашно насилие", апелира адвокат Кадиева.

Водещи новини

Още новини