След зверската катастрофа: В Лондон има 26 хиляди камери, в Пловдив няма нито една стационарна камера за скорост

Кадър - Нова телевизия
share

„В Лондон има 26 хиляди камери, в Пловдив няма нито една стационарна камера за скорост. Подвижните устройства там са три на брой. В София стационарните камери са две”. Това заяви в ефира на Нова телевизия Илия Тодоров от Българската асоциация на пострадали при катастрофи. 

Според адвокат Силвия Петкова е на мнение, че липсата на ефективен контрол, обществената нагласа и култура на младите хора водят към култ към високата скорост. „Младите хора взимат пример от инфлуенсърите, които шофират след употреба на алкохол и наркотици, както и с висока скорост”, обясни тя.

Дафин Урдажиев - автоинструктор: Високата скорост е единствената причина за тежките катастрофи

„Въпреки че се въведе понятието „нов водач”, в България на практика младите шофьори нямат специален статус. Единствената разлика с останалите водачи, е че новите имат по-малко точки в контролния талон”, добави Тодоров и разказа, че в европейските държави към новите водачи има специално отношение – две години да шофираш в присъствието на опитен придружител или автомобилът да е с ограничена мощност.

Според Петкова в българското законодателство отнемането на автомобил става единствено след употребата на алкохол и наркотични вещества, като от гледна точка на пътно-транспортни произшествия тази мярка не се прилага.

Водещи новини

Още новини