През последните няколко години са се сформирали една или няколко мрежи, свързани със съдебната система, за изключително брутален криминален натиск върху хора, бизнеси и съдии. Това е класически пример на мафия и много брутален признак на превземането на една институция. Това коментира в предаването „Кой говори?” по Дарик радио журналистът и главен редактор на „Капитал” Алексей Лазаров.
Той коментира убийството на Мартин Божанов-Нотариуса в столичния комплекс "Глория палас" в "Горна баня".
Името на Божанов фигурира в разследване на Антикорупционния фонд (АКФ), според което той е осъществявал връзка с магистрати срещу заплащане с цел решаване на проблеми на клиенти на обвинението. Съпругата на убития е работила в ГДБОП, съобщи главният секретар на МВР и уточни, че тя е била уволнена, обжалвала е отстраняването си и е възстановена от съда на работа.
„Проблемът е, че опитът ни да анализираме тези процеси отстрани е много труден, защото не знаем цялата истина, която се случва в ъндърграунда. Пазя се да правя много големи изводи, но специално за този човек е категорично, че ако той беше вкаран в затвора, вероятно щеше да бъде жив”, каза още Лазаров.
Журналистът Миролюба Бенатова отбеляза, че за разследванията на АКФ, свързани с Пепи Еврото и Ивайла Бакалова, не се е говорило в големите медии, а като причина за това тя посочи факта, че в тези разследвания е ставало въпрос за Бойко Борисов, неговите евентуални връзки с Барселона и някаква корупция, свързана с него. Журналистът обърна внимание, че Ивайла Бакалова е единствената, която е говорила за къщата в Барселона.
„Сега, когато Петьо Еврото и Мартин Божанов ги няма, вече в телевизиите може да се говори за тези казуси, но само в контекста, че Мартин е имал връзки с имотни измами. Много мръсни тайни си отиват заедно с тези хора”, коментира още Бенатова.
Тя постави и въпроса какво се случва с бившата съпруга на Пепи Еврото – Любена Павлова. „В тази така наречена съдебна система и това „брокерство”, най-голямата и много ценна банка е с такива кошаревски свидетели. Това обезсмисля изобщо правораздаването”, на мнение е журналистът.
„Донякъде не си давахме сметка, че този период, през който Петьо Петров-Еврото и Мартин Божанов-Нотариуса бяха активни, всъщност беше един от най-мракобесните периоди на разпад на държавата. Предпоставките това да продължи да се случва не са отминали, но в момента положението не е толкова мракобесно. Това бяха времена, в които хора се вкарваха в затвора, изнудваха се фирми по брутален начин. Най-големият разпад на българската демокрация беше заключен в тези няколко години”, посочи от своя страна Алексей Лазаров.
„Тези подробности са шокиращи, ако човек не е живял вътре в тази супа от преплетени черва”, заяви издателят Виктор Лилов.
Той бе категоричен, че като общество не може да приемем, че това е нормалната ситуация с правораздаването. Той даде пример с насилието над протестиращи, в което органи, призовани да следят за реда, всъщност осъществиха насилие над гражданите.
„Когато говорим за измами и строителство, говорим за един огромен тъмен сектор, който изтласква цените на имотите нагоре. В България цените, особено в големи градове, са изхвръкнали в небесата. При строителството се перат най-много пари. Финансирането става като се изпират мръсни пари, които се движат от едни хора с връзки във властта, които прикриват целия този процес, включително и ролята на БНБ”, заяви още Лилов.
Пиар експертът Любомир Аламанов изрази мнение, че ще е много добре, ако по някакъв начин успеем да задържим темата около Мартин Божанов активна.
„Тук има много допълнителни елементи, които могат да останат някъде отзад - имало е сигнали за недопустим натиск върху съдии, тези сигнали къде са, кой е работил по тях? И втори елемент - в цялото нещо се чу, че медии и сайтове са били използвани като бухалки. Най-вероятно се знае много точно кои са, те могат да бъдат привлечени като част от организирана престъпна група”, каза още Аламанов.