"Престъпление и наказание", но не като философски роман, а в нашето си ежедневие, в което децата ни продължават да биват убивани на пътя. Шок за всички веднага след инцидента и болка за цял живот за близките на жертвите. А тъжният извод е, че нищо не се променя или не се променя толкова бързо, колкото ни се иска.
За изводите - за взетите и невзети решения след големите трагедии на пътя в "Денят започва" гостуваха двама адвокати, които са част от знаковите дела, които следим през последните години - Димитър Марковски и Пламен Димитров.
Тази практика за престъпление при евентуален умисъл е от доста скоро. Тя беше въведена на практика при делото за смъртта на Милен Цветков, коментира адвокат Марковски. Той разясни, че при такива дела трябва да е налице изключително грубо нарушение на правилата за движение по пътищата, също така висока концентрация на алкохол в организма. Третият фактор е липсата на действия по предотвратяване на инцидента.
Адвокат Димитров коментира, че е много тънка границата между обвинението за евентуален умисъл и такова при непредпазливост.
"Би следвало Върховният съд да излезе с тълкователно постановление при тези дела дали има евентуален умисъл или непредпазливост, тъй като качвайки се пиян или дрогиран, аз съм съзнавал обществено опасните последици, които биха станали", каза Димитров.