Военнополицейските формирования ще контролират спазването на обществения ред и военната дисциплина от военнослужещите. Това предвижда приетият на първо четене от парламента правителствен законопроект за военната полиция.
Според министъра на отбраната Аню Ангелов, със законопроекта се осигурява публичност и се гарантира защита на гражданите от намеса в личната им дейност.
Служителите на военна полиция ще изпълняват специални полицейски функции и с предлаганите текстове се уреждат условията за тясно взаимодействие с другитеоргани и служби за сигурност, отбеляза той.
Заедно с МВР могат да охраняват обекти, да провеждат акции по пресичане на незаконен трафик на оръжия, освобождаване на заложници, даде за пример Аню Ангелов.
Две структури влизат в състава на военната полиция – служба "Военна полиция" към министъра на отбраната и военнополицейски формирования , организирани в роти, взводове и отделения.
Военната полиция е част от въоръжените сили и осъществява охранителна дейност за предотвратяване, пресичане и защита от противозаконни посегателства на лица, обекти, имущество, въоръжение, техника и мероприятия.
Сред задачите е и контрол върху използването на военни превозни средства, спазването на установения пропускателен режим при влизане и излизане от охранявани обекти на Министерството на отбраната.
Глоба от 50 лв. ще се налага на всеки, който без уважителни причини не се яви в служба "Военна полиция", след като е бил редовно призован, а при повторно неявяване - санкцията е 100 лв.
Между 100 до 300 лв. ще се глобява за неизпълнение на писмено разпореждане на орган на служба "Военна полиция", направено в кръга на нейните правомощия.