Години преди Ружа Игнатова да бъде обвинена в една от най-крупните измами на планетата, години преди да стане звезда на световните медии и главен герой на книги, филми и подкасти, както и коронясана за криптокралица, първият журналист, който пише статия за нея и прави разследване за OneCoin е Николай Стоянов от „Капитал“.
Игнатова привлича вниманието му през септември 2015 г., когато започва да купува знакови исторически имоти в центъра на София за десетки милиони евро. За Стоянов не е тайна коя е екстрадираната в САЩ Ирина Дилкинска.
„Тя е била ключов служител в OneCoin за периода 2015-2018 г., златните години на компанията. Годините, в които са натрупани въпросните четири милиарда. Била е нещо като началник на юридическия отдел. Помага да се организира цялата тази мрежа от компании, която е използвана за пране на пари. И образно казано парите, които са взети от жертвите от тази измамна схема да се превърнат в пари на Ружа Игнатова, Себастиан Грийнуд и който друг там е би на върха на пирамидата“, разказва Стоянов пред БТВ.
Измамените са от целия свят, но съществена част от дейността на пирамидата се извършва в България. Къде е било българското правосъдие в годините? „2014-та има досъдебно производство на прокуратурата, проверяват се съмнителни трансфери, на фирма директно контролирана от Дилкинска към Дубай - към това, което е описано и заключава, че няма нищо проблемно и незаконно и е прекратена преписката“, казва още журналистът.
През 2017-та схемата OneCoin вече е привлякла вниманието на разследващи от Герамания, САЩ и други страни по света. „Разбира се, че прокуратурата отново се задейства. Това се случва няколко месеца преди Ружа Игнатова да изчезне всъщност 2017 година август, 03:20 Ако си спомняте 2018 имаше едно нахлуване на бг прокурори в сградата на OneCoin тук, където се намираме и то е по искане вече на германската прокуратура“, обяснява Стоянов.
Измамата изправи на крак правораздавателни служби от целия свят. „В момента, от това, което разбираме от изказванията на прокуратурата, е, че няма обвиняеми в България. Основното дружество, което е в България – „Уан нетуърк сървис“, продължава да оперира. Има около 25 служителя, леко се е ребрандирало дружеството - сега е „Уан еко систем“, но реално, макар и други хора, продължават да правят горе-долу същото - образователни пакети. Просто в по-малък мащаб“, казва още журналистът.
За него е скандално, че се намираме в държава от ЕС, в центъра на столицата и „една компания, за която американската прокуратура твърди, че е сред най-големите финансови измами в света, продължава да съществува, въпреки всичките съдебни дела“.
Развивала е спокойно дейност в България, след като срещу нея тръгва германското и американско правосъдие. Днес Ружа е в топ 10 на най-издирваните от ФБР лица в света. Разследващият журналист от ББС Джейми Бартлет също разказва историята на Ружа на англоезичната аудитория, а подкастът на Би Би Си „Изчезналата криптокралица“ е изслушан рекордните пет милиона пъти. Питаме го жива или мъртва е Ружа.