Откраднат живот: Как се стигна до размяната на бебета?

Булфото
share

След шокиращия случай с разменени бебета в столична болница - започват масови проверки в родителните отделения в страната. Една от двете майки прие екипа ни в дома си и се съгласи да разкаже за ужаса, в който живее вече няколко дни.

Резултатът от ДНК теста се оказа категоричен - размяна има.

13 септември. Малко след 7 часа сутринта. На бял свят се появява момиченцето на Севда Михайлова. „Лекарите веднага я дадоха в мен, даже я кърмих. Тя беше през цялото време пред мен. После ме свалиха на долния етаж, за да може да се възстановя. След два часа се качих и тя пак си беше през цялото време с мене”, спомня си майката. Казва, че не е усетила разлика, когато по-късно отново е видяла дъщеря си. Севда е самотна майка на 26. Това е второто й дете и казва, че живее бедно, но щастливо - поне до началото на декември, когато доктор от болница „Шейново” идва в дома ѝ. Показва ѝ снимките на друго дете, което обаче от болницата предполагат, че е не чуждо, а нейното. Обяснението на лекарката е, че е възможно да е станала грешка с гривните, които слагат на майките и бебетата след раждането.

Севда си задава въпроса защо за случая става ясно близо 3 месеца след раждането на двете бебета. Показала е на болницата всички документи, епикризи и гривните  след изписването и е намерила адвокат, който да я защитава. Категорична е, че ще съди болница „Шейново”.

Проверките в АГ отделенията в страната са след дъжд качулка. Това заяви бившият здравен министър д-р Мими Виткова в ефира на Нова тв.

Според нея е трябвало случаят да се изсветли още по-рано - в началото на месеца, когато се е разбрало за него. Поводът за думите ѝ е случаят с разменените бебета в столичната болница "Шейново".

Нужни са ясни правила, с които болничното заведение е отредило кое бебе на коя майка е, кой отговаря да проследи дали бебето е с правилната гривна. Трябва да има много внимателен контрол, посочи адвокат Калина Михайлова.

Юрист за случая с разменените бебета: Не можем да се похвалим с добра организация в родилните отделения

Правилата са еднакви за всички лечебни заведения, друг е въпросът дали се спазват, коментира бившата здравна министърка д-р Мими Виткова.

Гривните се слагат още при раждането. Бебето се показва на майката още тогава, поставят се гривните и се съобщава номерът на бебето.

Не е ясно и каква е лабораторията - дали е легитимна, направила ДНК теста на майките, обърна внимание адвокатката.

Очакват се още подробности по случая с разменените бебета

Обикновено се смята, че първият поглед върху детето е окончателен и завинаги. Но се наместват  фактори, когато жената не е съвсем обективна в преценката си, посочва д-р Виткова. Тя е убедена, че до този момент би трябвало да е било установено в какъв момент е станала подмяната. Разпитани са 28 души.

Водещи новини

Още новини