Операция "Тезей" разби стриптийз барове и удари трафика на хора, дрога и оръжие в цялата страна

МВР
share

В операцията на "Интерпол" участие взеха 8 държави - България, Северна Македония, Сърбия, Румъния, Турция, Босна и Херцеговина, Албания и Молдова. Беше сформиран оперативен щаб в централата на "Интерпол" в град Лион, където бяха изпратени представители на различни държави. Операцията беше организирана към борбата с трафика на хора на Балканите, незаконната емиграция, както и за престъпления по линия на наркотици и оръжие.

Това обяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева на брифинг във връзка с проведена операция на "Интерпол", в която България е взела активно участие. "На територията на Република България под надзора на главния прокурор Иван Гешев бяха реализирани успешно няколко операции. В цялата страна бяха извършени проверки в множество стриптийз барове, за които имахме данни, че работят жертви на трафик на хора с цел сексуална експлоатация", заяви Милева.

Десетки жертви на трафик на хора са били спасени при операция на Интерпол на Балканите

По думите й е бил засилен и контролът на границите, като по време на операцията на територията на град София на място са били изпратени прокурори на Софийска районна прокуратура, които съвместно с органите на МВР, са осъществявали контролен пункт. "В резултат на съвместната работа между Прокуратурата, МВР и "Интерпол" бяха установени 3 жертви на трафик на хора, на които им беше оказано съдействие", посочи Милева. Тя допълни, че са били предотвратени опити за незаконно преминаване на държавната граница и са установени издирвани лица, автомобили и документи. "Бяха установени и огромни количества оръжие, наркотични вещества и парични суми", каза още говорителят на гл. прокурор. По думите й в резултат на засиления контрол в нощните заведения, някои от тях са преустановили дейността си.

"Във връзка с изградения план на операция "Тезей" бяха извършени проверки в 16 нощни клуба в София. Отделно от това бяха извършени проверки на граничните пунктове, благодарение на които бяха установени две жертви на трафик на хора - млади български граждани, на които им е обещана легална работа в чужбина", добави прокурорът по случая Теодора Тодорова. "Момчето е било принудено да проси, а момичето да изпълнява секс услуги. Те са подали сигнали в полицията и им е било оказано съдействие. Установихме и трета жертва, която е била сексуално експлоатирана в Германия. Българската гражданка вече е върната в родния си град и е образувано досъдебно производство", обясни Тодорова.

По думите й в резултат на задълбочения анализ на установените факти и добрата координация между Прокуратурата и МВР, освен по линия трафик на хора, е била установена и контрабанда на наркотични вещества. "В третия ден на операцията на ГКПП "Дунав мост" при проверка бяха открити близо 36 кг хероин. Обвиняем е български гражданин. За такова наказание се предвижда между 15 и 20 години затвор. В момента обвиняемият е задържан под стража. По-рано, отново на същия граничен пункт бяха установени 94 кг хероин", посочи прокурорът. Тя допълни, че в петък, на 13 декември, е била извършена специализирана полицейска операция заради сигнал за продажба на наркотици и към наказателна отговорност са били привлечени 3 лица, единият от които многократно осъждан и обявен за национално издирване.

Задържаха трима турци за трафик на хора

"Резултатите от операция "Тезей" са впечатляващи. Оценката, която е дадена на операцията е много висока", разкри директорът на Дирекция "Международно оперативно сътрудничество" ст. ком. Валентин Костов. "Операцията "Тезей" беше крайна фаза на един проект на "Интерпол", която започна в България през април 2019 г. Новото в този проект беше, че за първи път взеха участие и прокурори", заяви Костов. Той допълни, че е имало създаден щаб в централата на "Интерпол".

Водещи новини

Още новини