Гардове пазят имоти във Враца срещу месечна такса от около 10 лв. за обитаема къща и двойно повече за постройки, в които не живее никой.
Бизнесът е силно развит в региона, особено в малките населени места, заради битовата престъпност, пише в. Стандарт. 172 са регистрираните охранителни фирми в областта. Десетки села се ползват от услугите на частните гардове. Врачанското село Три кладенци е едно от първите, които въведе практиката за охрана в селото. От тогава досега битовата престъпност в населеното място е близо до кота нула.
От областната дирекция на МВР във Враца съобщиха, че нито една от охранителните фирми, която извършва дейност на територията на областта, не осъществява персонална охрана на лица. Оказва се, че всички фирми на територията на Врачанско са редовни и няма нито един отнет лиценз. След разпоредената от главния секретар на МВР Георги Костов акция за проверки на фирмите за охрана във Враца бяха съставени 3 акта. От полицията във Враца поясниха, че те са съставени на лица, които пазели на входа на нощен клуб в града.
"Лицата са изпълнявали функциите, без да имат необходимия лиценз за подобна дейност. Издадени са множество предписания за подобряване на дейността на фирмите и взаимодействието им с МВР", съобщиха още от полицията. Често от Инспекцията по труда обаче отчитат, че охранителните фирми не са сред добрите работодатели. Дружествата често попадат в "черния списък" на инспекцията заради забавени заплати. В края на м.г. фирма бе глобена с 8000 лв. заради това, че не изплащала редовно възнаграждения на гардовете. В последните няколко месеца същата фирма е глобявана повече от 5 пъти, а наложените предписания не са изпълнени.