Около 15% от затворниците в България са наркозависими. За тях от Центъра за изследване на демокрацията съвместно с Факултета по криминология и социология на правото на Университета в Осло започват инициативата „Наказание срещу лечение: положението на употребяващите наркотици в затвора", информира news.bg.
Случаят с полицейско насилие, нашумял напоследък, и спекулациите относно зависимостта на пострадалия поставиха отново на дневен ред въпроса за ролята на наказателното правосъдие по отношение на лицата, употребяващи или зависими от наркотици.
Съгласно действащото законодателство притежанието на наркотици се наказва като престъпление. В резултат на това, между 10 и 15 % от лишените от свобода в страната са лица, употребяващи или зависими от наркотици. Попаднали в затвора, тези лица са особено уязвими.
В страната ни дори наркоманите, които са на свобода имат труден достъп до лечение, а специалистите в системата, обучени да работят със зависими недостигат.
Повечето от прилаганите програми са на психологическа основа и не включват лечение, а ниското равнище на превенция води до повишен риск от разпространение на инфекциозни заболявания.
Не на последно място, принудителното лечение в затвора, когато е постановено от съда, се провежда в психиатрична клиника, а не в специализирана клиника за лечение на зависимости.
В Норвегия се прилага диференциран модел, при който затворите отговарят само за изпълнение на наказанието и поправянето на осъдените, мерките за лечение на зависимостта се прилагат от институциите от системата на здравеопазването.
Стартиращата инициатива „Наказание срещу лечение: положението на употребяващите наркотици в затвора" цели да сравни положението на употребяващите наркотици в българските и в норвежките затвори=
Очаква се проектът да формулира проблемните области в българската система и да предложи на компетентните органи пакет от мерки за подобряване на работата с тази категория осъдени, основани на добри практики от Норвегия.
Около 15% от затворниците у нас са наркозависими
- 15.09.2015 | 14:18
- 1583