Хакери от Нигерия източват суми от 50 до 600 000 лева през имейла. Новият вид измама, който набира все повече жертви у нас, е известен като спиър фишинг, предупреждават антимафиоти от ГДБОП, пише "Телеграф".
Измамниците разбиват пощи на наши фирми вносители, след което следят кореспонденцията с доставчиците им. Когато разберат, че българската фирма готви голям превод за стока, й изпращат имейл от името на производителя с друга банкова сметка, по която да преведат парите. Това обикновено са фирми от Китай.
"Имахме проблеми с банковите ни сметки, които са запорирани. Ще ви изпратим нова, по която да направите превода за тръбите", гласяло едно от писмата. Счетоводителката от българската фирма, която била жена с опит, изобщо не се усъмнила, тъй като наистина предстояла сделка и наистина изглеждало, че съобщението идва от техните партньори. Така без да се замисли, превела над 200 000 лева по другата сметка. Тя пък била отворена на името на наркоман в Англия, който срещу процент веднага прехвърлил парите към реалните извършители.
За престъплението се разбрало, когато китайците събудили в 4:00 часа сутринта собственика на българската фирма и започнали да му крещят, че стоката не е платена.
Другият вариант за реализация на схемата е изпращането до българската фирма на имeйл, който е маскиран като писмо от банкова или международна организация. В него има прикачен файл или линк, който при отварянето инсталира вирус на компютъра. Зловредният код дава възможност на престъпници да получат контрол върху РС-то, както и достъп до цялата информация на него. Понякога наблюдението продължава с месеци, докато разберат, че се готви голям трансфер на пари. Така например само преди два-три дни престъпниците с подобна престъпна схема успели да задигнат над 300 хиляди евро.