Задържаните 2 млн. змиорки измряха

share

Контрабандните 2 млн. бебета змиорки, които бяха хванати на летище София, измират с изключително бързи темпове.

Това показа проверка на в аквариума във Варна, където 5-сантиметровите рибки бяха транспортирани в опит да бъдат спасени. Между 5 и 10% от преведените в спасителния център змиорки имат шанс да оцелеят, обявиха специалисти от аквариума пред „Труд”. Двамата китайци, които ги пренасяли от Мадрид до София, ги били опаковали в 48 торбички с вода, които били пълни с лед, за да ги пренасят в състояние, подобно на летаргия. Проблемът е, че по този начин змиорките могат да издържат около 15-16 часа, а трафикантите най-вероятно са ги замразили във вторник.

До четвъртък са стояли на митницата, откъдето са натоварени със сутрешния полет за Варна. Той обаче беше отложен за 13 часа заради мъгла, което още забавило транспортирането. Служителите на аквариума са ги превели плавно до нормално състояние, но повечето от тях въобще не се размърдали. Други измрели в последствие. В следващите няколко дни ще стане ясно колко могат да оцелеят.

Европейските речни змиорки от вида "Ангуила" са критично застрашен вид, вписан в "Червената книга". Те достигат дължина 1-2 метра за период от 10 години. Особеното при тях е, че живеят в реките, но излизат в Саргасово море за размножаване. Именно там могат да бъдат заловени толкова много бебета, които се движели на "облаци". Малките змиорки са изключителен деликатес в азиатската кухня, като в повечето случаи се ядат сурови. Съдържат много витамини А и В и се вярва, че консумирането им понижава нивата на холестерола и кръвното налягане.

Тези, които оцелеят, ще бъдат съхранявани в аквариума във Варна до приключване на досъдебното производство срещу трафикантите. След това Министерството на околната среда и водите ще разпореди какво да се прави с тях. Най-вероятно ще бъдат пуснати в естествената им среда в европейските реки. Ангуила могат да живеят и в български реки като Камчия, но няма да могат да се размножават, защото това може да се случи само в специфичните условия на Атлантическия океан. Специалистите са категорични, че изкуственото размножаване на този вид е невъзможно.

Водещи новини

Още новини