Когато армията отива да помага на границата не следва да се тълкува като провокация срещу Турция. Армията е инструмент на обществото при краен случай. Това дали армията ще пази границата ни не се решава от президента. Това каза Бойко Ноев, бивш военен министър в правителството на Ренета Инджова, в сутрешния блок на БТВ.
Българо-турските отношения до голяма степен зависят от спокойната обстановка по границата. Засилването на охраната по границата ни не означава провокация и война, увери Бойко Ноев. Той дори смята, че поканим Турция да съфинансира оградата. Според бившият вътрешен министър съседите ни имат интерес от запазване на добрите отношения с нас. Те не могат да се справят с бежанците. Нужно е да се изпратят специализирани звена по тяхната граница.
Вчера президентът Росен Плевнелиев коментира казуса така: "Идеята за участието на българската армия в опазването на границата с Турция меко казано не е добра. Тя може да се превърне в много сериозен външнополитически проблем за България".
Ноев припомни, че на заседанието на Консултативния съвет при президента е било заявено, че бежанския поток представлява пряка заплаха за националната ни сигурност.
Наследството, което получи вътрешният министър е много тежко, призна Ноев. Полицаите бяха изкарани по унизителен начин да пазят границите ни, за да запушат политически грешки. Когато полицаите искат помощ, ние не можем да ги оставим. В момента не достига компетентност, решителност и крайно време е правителството да се захване с този проблем.
Ноев е категоричен, че оградата по границата върши работа, защото седем пъти по-малко бежанци преминават границите ни. Цената на оградата по границата ни е нищожна на фона на разходите за заплати на командированите полицаи по границата. В момента всеки се спасява поединично. България трябва да защити своята територия и своите граждани. Трябва да се заяви открито, че повече бежанци ние не можем да приемем. 20 000 или 30 000 души за кратко време могат да създадат извънредно положение, тогава и избори няма да ни помогнат, увери Ноев. Това не е хуманитарен проблем, а заплаха на националната сигурност.
Ако България не може да даде подслон на бежанците трябва да го обяви. Трябва да се посочи, какъв е капацитетът ни. Какъв е прагът, от който започват безредиците? Тогава ще трябва да се намеси армията. Това са хиляди хора, които не са интегрирани, гладни, голи, на студено, без пари. Турция не е спокойна страна, всеки ден има бомбени заплахи или нападения, а сега има и огромен брой бежанци. Трябва да вземем спешни мерки, категоричен е бившият военен министър.