40 милиона лева са отмъкнали Братя Галеви от община Дупница чрез касиерката на общината Даниела Бързакова, пише вестник “Вяра” в днешния си брой. Информацията цъфна малко преди Коледа от счетоводния отдел на общината. Огромната сума е минала през ръцете на обвинената в злоупотреба с общински пари касиерка, която заделила за себе си „скромните” 20 000 лв.
Тя обаче е първата от групата на Братя Галеви, която е изразила готовност да връща пари само за да не влиза в затвора. Новината бе потвърдена от прокуратурата.
Преди два месеца районният прокурор на Дупница Величка Шопова заяви, че има назначена счетоводна експертиза, която да покаже дали парите са постъпили в общината, или по-скоро става дума за грешка в отразяването на документацията. Според Методи Чимев обаче със сигурност става дума за присвояване, но не пожела да назове какво е показала вътрешната проверка, назначена от него, защото иска разследващите органи да свършат работата си. Чимев уволнява касиерката Йорданка Бързакова заради липсващите 20 000 лв.
Най-парадоксалното от сагата „Братя Галеви” беше, че съдът дори им върна паричната гаранция от общо 100 000 лв. с пълното доверие, че те няма се укрият или избягат. Тихомълком магистратите им измениха мярката и ги пуснаха на свобода срещу подписка, като надлежно им върнаха и парите. Това стана ясно от стенограмата от заседанието на кабинета на 30 май. Разкритието направи правосъдния министър Диана Ковачева след края на самото заседание по искане на премиера Бойко Борисов, който беше заснет от столични фоторепортерии като гръмнат от изненада.
Председателят на Кюстендилския окръжен съд Мирослав Начев, известен с прякора Галевия съдия, обяви, че не е необходимо да се уведомява ведомството на министър Ковачева за промяната на мярката за неотклонение на Братя Галеви, тъй като то не е страна по делото. Когато едно наказателно производство приключи мярката за неотклонение, каквато и да е, се отменя, посочи още съдия Начев. Toй допълни, че преди седмица от Министерството на правосъдието са му поискали определението по делото „Братя Галеви” и той им го е изпратил.
Мафиотският тандем Пламен Галев – Ангел Христов е откраднал близо 20 милиона лева от община Дупница. Това сочи скандален ревизионен акт на Сметната палата. За периода 01.01.2008 – 31.12.2009 г. Братя Галеви съумели да източат 16 800 000 лева от общинската хазна чрез общо 40 решения и обявления за възлагане на обществени поръчки, сочи доклад на Сметната палата.
Изчезналите консултанти източили няколко милиона лева от смяна на дограмата на детски градини, ясли и училища в Дупница и в региона, като обществената поръчка на фирма от тяхната орбита е била възложена от бившия кмет Атанас Янев. Инспекторите отбелязват, че за тази, а и за други обществени поръчки в Дупница неизменно се е явявала само една фирма. Липсата на конкуренция е довела до фрапантни кражби, като например обществената поръчка за изготвяне на рекламни материали на общината. По тази поръчка е достигната цена на флаер от 120 лв. Става въпрос за единична бройка. Същото флаерче може да се поръча във всяка печатница за около 3 лева, отбелязват ревизорите. Фирма на Галеви произвела 20 000 флаера срещу сумата от 2 400 000 лева
Чрез фирми на гардовете им гушнали и 300 000 лева за „изграждане на басейн с олимпийски размери за състезания и развлекателни игри, ремонт на детски басейн и благоустрояване на терена около тях“. 900 бона пък са отишли за направата на детска градина в града. Оферта е подадена само от една фирма. През 2008 г. общината отпуснала на фирма от обръча на мафиотите 200 000 лв. за вътрешен ремонт и боядисване на училища в Дупница. Два от договорите – за вътрешно боядисване на класни стаи в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ и за вътрешен ремонт на столова в COУ „Св. Паисий Хилендарски“ са сключени в един и същи месец с една и съща фирма.
Преди броени месеци Специализираната прокуратура повдигна нови обвинения срещу Пламен Галев и Ангел Христов като ръководители на организирана престъпна група. Групата е създадена с цел превод на суми извън страната по банков път чрез използване на документи с невярно съдържание и пране на пари в особено големи размери, твърдят от прокуратурата. Като членове на групата до момента са привлечени Методи Любомиров Ковачев и Христинка Георгиева Ангелова, установяват се и други лица, участвали в престъпната структура.
Обвиненията срещу Братя Галеви са повдигнати задочно, тъй като до момента са в неизвестност и са обявени за международно издирване. Разследването и проследяването на паричните потоци се провежда от Специализираната прокуратура, МВР, ДАНС, в тясно сътрудничество с Федералното бюро за разследване на САЩ.
Организираната и ръководена от Галев и Христов група е действала от януари 2003 г. до края на 2010 г. на територията на България (в София и в Дупница). От януари 2003 г. до март 2004 г. в София Пламен Галев, Ангел Христов и Христинка Ангелова умишлено са склонили Методи Ковачев да преведе суми във валута (щатски долари и евро) извън страната по банков път от сметки на “Катон – Транс” ЕООД в българска банка по сметки на различни бенефициенти в различни чуждестранни банки с обща левова равностойност 576 779,30 лв. Ковачев е извършил множество финансови преводи от български банки към банки в Швейцария, Канада, Литва, Латвия, Обединените арабски емирства, Великобритания, Британски Вирджински острови, Кипър, на Сейшелските острови и в Китай, като е знаел или предполагал, че сумите на обща стойност 35 515 628,40 лв. са придобити чрез престъпление. Средствата и имуществото са в особено големи размери и случаят е особено тежък – престъпление по чл. 253, ал. 5, вр. с ал. 3 т. 1 пр.2 и т. 2, вр. с ал. 2, вр. с ал. 1, вр. чл. 20, ал. 3 от НК.
Обвиненията срещу Пламен Галев и Ангел Христов са повдигнати задочно, тъй като до момента са в неизвестност. С постановления на прокурор от Специализираната прокуратура на Методи Ковачев е наложена мярка за неотклонение “подписка”, а на Христинка Ангелова – “парична гаранция” от 5000 лв.