Конституционалистът Стоил Моллов: Необходима е промяна на избирателната система

share

Ще има ли възможност този парламент да променя основния закон и върне правомощията на президент?

"За два месеца да се произнесе по такова искане е пълен абсурд. За искането за обявяване на противоконституционност два месеца са нереалистични. Проблемът не е лек. Вече постановеното решение тази година по този въпрос е 187 страници. Предишното решение излезе за около 6 или 7 месеца. Не отне твърде дълго. Не може да бъде разгледан леко", заяви конституционалистът Стоил Моллов в "Денят ON AIR". 

По думите му това ще бъде ново дело и ще могат да искат нови становища от всички институции и лица, от които имат нужда.

"На новите трима съдии ще им е необходимо време. Не изключвам възможността да им стигнат два месеца, но ще е странно. За изцяло касиране е почти невъзможно да се говори. Частично - зависи какви доказателства бъдат представени пред Конституционния съд. Някои от твърденията за нарушения в изборния процес на пръв поглед трудно биха могли да бъдат доказани", допълни Моллов за Bulgaria ON AIR.

Адвокат Людмил Рангелов: Промени в Изборния кодекс са задължителни, но не в последния момент

Според него с частично касиране е възможно да промени разпределението на мандатите.

"Правосъдието не е от най-бързите дейности. В наказателното правосъдие един от принципите е, че по-добре виновен на свобода, отколкото невинен в затвора. Процесуалният кодекс дава гаранция, че няма да имаме невинни в затворите. ЦИК ще трябва да постанови ново решение, с което да обяви други лица за избрани за народни представители. Срокът, който установява Изборният кодекс, е два месеца. Дали ще се спази предстои да видим. В България масово съдилищата приемат срокове за постановяване на решение за инструктивни и не ги спазват", коментира гостът.

Ако започнат да се налагат санкции на членовете на избирателните комисии, никой няма да се кандидатира да участва, категоричен е Моллов.

"Необходима е промяна на избирателната система. Изборният кодекс е добър нормативен акт, който има своите големи плюсове. Това, което трябва да бъде променено в избирателната ни система, е да се създаде изборен регистър. Тези, които желаят да участват на изборите, да им е необходима активна регистрация в конкретна избирателна секция, в която ще гласуват и да не бъде променяна. Това основно не е в интерес на голяма част от партиите. Така голяма част от несъвършенствата на избирателния процес ще лъснат. ВАС ще направи втори опит да избере председател", посочи конституционалистът.

Водещи новини

Още новини