Матева, ЦИК: Видеонаблюдението не може да послужи за промяна на изборния резултат

Булфото архив
share

„Видеонаблюдението може да послужи за това да има санкция, включително на членове на секционни избирателни комисии (СИК) за това, че не изпълняват задълженията си и нарушават правилата на Изборния кодекс, но то не може да послужи за промяна на резултата“.

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1114

Това коментира в предаването “Стълбището” по Дарик говорителят и зам.-председател на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева.

Тя подчерта, че не е предвидено въз основа само и единствено на видеонаблюдението да могат да бъдат променяни резултати в дадена секция. 

“Има основание и за това, тъй като, виждайки как в определени секции се попълват бюлетини или се поправят, за да бъдат недействителни гласовете, с мълчаливото съгласие на останалите членове на СИК, трябва да си зададем въпроса, дали това, което чуваме да се изрича на камерите, е това, което пише в бюлетините”, каза тя.

Матева обясни, че докато не се отворят чувалите и не се установи дали вътре бюлетините и гласовете съответстват на попълненото в проколола от СИК, много трудно би се взело решение само на базата на видеонаблюдението.

В момента това може да се случи само след решение на Конституционния съд (КС), но е имало такава възможност и преди броенето на гласовете.

“Единствената възможност да бъдат отворени чували и да бъде извършено повторно преброяване е тогава, когато в районната избирателна комисия (РИК) при предаване на секционните протоколи има допуснати грешки при попълване на секционните протоколи, особено в действителните гласове”, допълни тя. 

Говорителят на ЦИК отебляза, че когато се е въвело видеонаблюдението, очакванията са били да има и “дисциплиниращ ефект” върху членовете на СИК. Матева посочи още, че ЦИК и РИК имат възможност да поискат санкциониране на членове на СИК с глоби, ако се установи нарушение на правилата при провеждане на изборите. 

Джамбазки: Това бяха най-брутално фалшифицираните избори

“Глобите са до 200 лв., но до момента не си спомням да има такъв случай”, каза тя и изтъкна - глобата няма да промени резултата. 

Относно кадрите от Белица, на които се вижда как член на СИК пише върху бюлетини, Матева обясни, че в този случай не става въпрос за административно нарушение, а за престъпление. 

“За нарушаване на правилата на Изборния кодекс РИК или ЦИК могат да санкционират членовете на СИК с глоба, но тук говорим за престъпление. То се преследва по реда на Наказателни кодекс, на Наказателно-процесуалния кодекс и тук лицата, които са започнали производство, са МВР и прокуратура”, каза още тя.

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1114

Водещи новини

Още новини