Българите в чужбина ще гласуват в 168 секции в Турция, 112 във Великобритания, 66 в Германия и пет в Република Северна Македония.
"До този момент подготовката върви безпроблемно. Традиционно нещата се случват винаги малко в последния момент, относно машини и такива детайли, но рутината този път и натрупаният опит от предишни избори ще окаже своето по-добро влияние. Не очаквам някакви съществени проблеми", каза Стефан Манов от Обществения съвет на ЦИК в ефира на "България сутрин"
Той не предвижда висока избирателна активност, особено в Западна Европа. За разлика от нея, в Турция се очаква значително участие на избирателите.
Въпреки че такъв район е създаден през 2021 г. с промени в Изборния кодекс, той все още не функционира. Това означава, че българските граждани извън страната не могат да избират свои представители в парламента и техните гласове се разпределят чрез математическа формула към гласовете в България.
"Районът е създаден, текстовете съществуват в корпуса на Изборния кодекс, но в преходни и заключителни разпоредби беше вкаран един текст, който го отлага за 2025 година и така и не беше приета методика, която определя броя мандати", уточни Манов.
Събеседникът подчерта пред Bulgaria ON AIR, че създаването на район "Чужбина" не е изключение или привилегия, а практика, която съществува в редица европейски страни като Румъния, Франция и Италия, където гражданите в чужбина избират свои депутати и сенатори.
Друг ключов аспект на изборите в чужбина е необходимостта от повишаване на доверието в изборния процес чрез технологични иновации. Манов отбелязва, че редица държави вече използват машинно и дори интернет гласуване за гражданите си в чужбина.
Той дава пример с машините за гласуване в Белгия, които са същите като тези в България, като отбелязва, че при тях гласуването и отчитането на резултатите е по-бързо и безгрешно.