Стоил Стоилов (изборен експерт) разкри къде има проблем преди предсрочните избори

gettyimages
share

"Не виждам някакъв проблем с организацията на изборите. Проблем е избирателната система". Това заяви в ефира на БНР изборният експерт Стоил Стоилов.

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1090

"Тази, която прилагаме,  беше единствената, която се промуши през партиите през 2014 г. Тя не беше желана от експертите. Имаше препоръки за задължителна преференция, за механично - смесена избирателна система, за немската избирателна система, за множествена преференция. Единственото, което партиите допуснаха, е тази нещастна доброволна преференцийка. 

Партиите трябва да се съгласят да отворят по-широко кръга от хора, които взимат решения. В момента партиите са монархии, в които много тесен кръг от хора взимат решения, редят листите и т.н. Една смесена система ще ги постави пред необходимостта да потърсят 120 мажоритарни кандидати, които ще се състезават в многомандатни избирателни райони.  Никой няма да иска да заложи на куц кон, защото ще губи мандат. 

Задължителната преференция означава, че няма глас за  партия, ако няма глас за конкретен кандидат. Партиите обаче не желаят да се лишат от този инструментариум на подреждане на листи. Партийните ръководства си осигуряват гарантирано присъствие в парламента".

Той коментира и поставянето на известни и харесвани личности за водачи на листи, които после отказват да влязат в парламента.

"Това е една измама от гледна точка на партиите към избирателите. На второ или пето място може да е някой, който да е тотално нехаресван, но той да стане депутат".

Стоил Стоилов анализира и предложенията за налагане на система, подобна на  гръцката, която да дава бонус на победителя в изборите.

"Аз съм против тази система. Това е служебна победа. Тя само ще засили недъзите на този маркетингов подход във формирането на листите. По-полезно би било до се премахне двойното водачество, да се въведе задължителна преференция и определен контингент мажоритирано избрани депутати".

Аз съм известен противник на машинното гласуване, заяви още експертът в предаването "Неделя 150".

"Машините бяха въведени на базата на едно журналистическо говорене, че в България има някакви големи измами в секционните избирателни  комисии, които машините могат да преодолеят. Бяха похарчени около 60 млн. лева, за да се купи "желязото" – самите машините. На всеки вот ние харчим около десет милиона, за да им слугуваме – да ги возим, да ги програмираме, препрограмираме, проверяваме, зареждаме батериите, държим ги някъде на склад и т.н. Резултатът на всички тези действия с машините е насаждане на недоверие в изборния процес. 

В момента вместо нова технология за провеждане на изборите, ние имаме един вид принтери, които печатат нови хартиени бюлетини. 

Евелина Славкова: ГЕРБ-СДС може да бъде център, около който да се формира кабинет

Машината не позволява недействителна бюлетина или недействителен глас. Поради това ограничение рязко се увеличи броят на гласовете "Не подкрепям никого". 

Изходът от този цикъл с изключително ниска избирателна активност е "партиите да направят така, че хората да припознаят техните усилия в своята лична жизнена програма", посочи той.

"Има купени гласове. Първо, защото партиите купуват, второ - защото няма правораздаване, което да осъди брокерите и партийните лейтенанти. Най - важното - има ментални анклави в страната, за които кой е на власт няма никакво значение. За тях изборите са просто начин да изкарат някой лев".

Той коментира неразборията около срока, до който е нает склада за машините за гласуване.

"Това е незначителен въпрос от гледна точка на избирателя. Глупаво е обществото да бъде занимавано с този технически въпрос. Създава се един шум в системата и вместо хората да се концентрират върху програмите на партиите, те се занимават с някакви склададжийски въпроси". 

Стоилов коментира и смяната на членове в секционни избирателни комисии.

"Не знам дали има някаква много дълбока игра, но се  създава впечатление, че изборния процес е удушен от политическите партии.

Предлагат едни хора, които би трябвало да си вършат работата. Но в България да се говори за обучение е много пресилено. Това са едни инструктажи от около час и половина - два. Не е обучение, което да изгради полупрофесионално разбиране за това какво са изборите. Затова партиите съвсем безотговорно заменят хора в последния момент и се явяват много необучени в СИК".

Протоколът не е сложен, но е трудоемък, обясни експертът. 

"Математиката до четвърти клас явно не е на добро ниво, защото се допускат грешки при събирането на трицифрени числа. Българският протокол е много разказвателен. Направен е като нотариален акт. Много хора не четат методическите указания. Те са много тромави".

"Дали нашите избори са свободни от насилие, от външни въздействие и дали са истински – демократични, по тези големи критерии ние сме ОК", отбеляза също Стоил Стоилов.

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1090

Водещи новини

Още новини