Политологът Георги Киряков за отлива на избиратели: Българските политици трябва да си изтъркат подметките от ходене от врата на врата

Facebook
share

По-ниската избирателна активност беше предвидима. Виждаше се по настроенията на хората, че няма да има ентусиазъм за гласуване на шестите поред и пети предсрочни парламентарни избори в последните две години. Това каза политологът Георги Киряков в интервю за "Фокус".

Всичко по темата:
Изборите 2 в 1 907

"Прогнозите за вяла откъм политически послания предизборна кампания и гореща откъм скандали също са се сбъднали, както и това, че темата за изборите за Европарламент почти ще отсъства от общата кампания. И се оказваме в ситуация, в която хората декларираха, че няма да гласуват и не отидоха да гласуват, и политиците за пореден път не разбраха и не възприеха стратегия, която да върне тези разочаровани хора, това унило общество пред избирателните урни, т.е. в лоното на демокрацията“, коментира политологът.

Първан Симеонов, "Галъп Интернешънъл": България е на самия ръб на криза на демокрацията

Той отбеляза, че единствената партия, която винаги е правила предизборна кампания сред хората, е ДПС. "Другите партии си изградиха шатричките и зачакаха избирателите да дойдат да се снимат с тях. Не се прави така кампания“, категоричен бе Георги Киряков.  

Според него отливът на избиратели ще продължи, докато партиите не разберат основната си функция. "Българските политици трябва да си изтъркат подметките от ходене от врата на врата. Голяма част от българските политици седнаха на едно място и зачакаха или ползваха социалните медии като най-удобния, най-евтиния и най-безболезнения и щадящ тяхната психика начин“, посочи политологът.

Димитър Ганев: Тези избори не решиха политическата криза в България

Коалиционно управление поне с две или три партии е неизбежно, смята той. "Дали ще е, както се лансира напоследък хипотезата правителство на малцинството на първата политическа сила с някоя от по-малките, дали ще е някаква скрита коалиция между първата, втората и някоя от по-малките политически сили, това няма значение. Най-вероятната хипотеза е да се върви към нови избори, защото пак ще влезем в ситуация, в която няма да има желаещ да състави правителство“, прогнозира Киряков.

Основните политически партии не желаят да се ангажират с ясно обещание и перспектива за създаване на редовно правителство, заяви политологът. "Всеки бяга от тази отговорност с всякакви оправдания – защото нямаме достатъчно депутати, защото трябва да управляваме с ДПС, защото пак трябва да се договаряме с ПП-ДБ, което не искаме“, заяви той.

Заради непрекъснатата изборна спирала, България губи бавно набираната скорост след влизането си в Европейския съюз. "Така се оказваме в ситуация, в която Румъния, от която искахме да откопчим от по време на преговорите за членство, за да напреднем по-бързо, с много бърза скорост ни задминава“, каза още Георги Киряков.

Всичко по темата:
Изборите 2 в 1 907

Водещи новини

Още новини