Държавна тайна е, няма да издавам ще има ли правителство, пошегува се социологът Андрей Райчев в коментар за “Нова телевизия”.
Той отбеляза, че това е първият случай на избори, в които не са се обсъдили теми, които истински вълнуват България. “Украйна и войната, COVID - кой беше виновен или героят, в зависимост от гледната точка, Зелената сделка, гей проблематиката и имигрантите. Пет огромни въпроса, по които Европа и българите са настръхнали. Те не се обсъждат, защото българите мислят не както европейците по тези пет въпроса. Това са едни избори, в които политиците лъжат, че не знаят какво вълнува хората”, обобщи Андрей Райчев.
Политологът Светослав Малинов се съгласи с колегата си, че изброените от него теми, са отсъствали от дебатите. “Наблюдаваме девалвация на изборния процес и дебатите. Сливането на изборите наистина неутрализира част от тези теми. Европейската тематика въобще не се чу. Сами заглушихме собствените си европейски дебати. На националните избори се отиде без подготовка. Имаше възможност поне за два сериозни нови субекта и вляво, и вдясно. Никой не успя да се посготви. Старите партии не въодушевяват”, коментира той.
С тезата се съгласи и Кристиян Шкварек. Той предложи различна гледна точка, с която да обясни ниската избирателна активност. “Българинът се е европеизиран и еманципирал, търси идеи, политика и идеология в партиите. Да се говори за теми, които засягат цяла Европа. Българинът търси европейски политически диалог в България. Българинът като гласоподавател е еволюирал по-бързо от политическата класа”.
Според политолога Слави Василев, ако има правителство, то ще е коалиционно. “Първите, вторите и третите ще са същите познати физиономии. Едва ли можем да прогнозиураме стабилна власт и правителство. Ако тези шести избори не произведат нищо, приемам заявката на президента - много се надявам той да оглави партия. Ако има политически център в държавата и политическа тежест, която категорично да промени съотношението и резултата - само президентът има такъв авторитет”, убеден е той.