За първи път в историята на ПП и ДБ всички социологически агенции ни дават преднина преди изборите. Това е ясен знак, че българските граждани предпочитат Европа и европейския живот, а не да стоим стабилно бедни. Това за мен е ясен знак, че формулирането на едно правителство, което движи страната в тази посока с бързи темпове, с помощта на всички граждански организации, на всички хора, които имат желание България да се трансформира по този начин, ще доведе до устойчиво управление след изборите, каза пред журналисти съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев по време на посещение в Сливен. По-рано днес Василев се среща с граждани в Сливен като част от предизборната кампания на коалиция "Продължаваме промяната" - "Демократична България" за предсрочните парламентарни избори на 2 април, предаде репортер на Novini.bg.
В основата на регионалната политика, която сме заложили, е парите, които идват по новите европейски програми, да бъдат разпределени поравно между Северна и Южна България и те наистина да достигнат до всички краища на страната, а не само до няколко големи фирми и няколко големи града. Това е изключително важно, ако искаме да имаме нормален европейски живот във всяка част на страната, заяви той.
От гражданите на Сливен чухме, че в доста общини има проблем с водата. Важно е този проблем да се реши, за да има достъп до чиста питейна вода, свършеното по канализацията да бъде довършено, за да има пречиствателни станции, а не само поставени тръби за канализация. Другото, което чухме, беше свързано с професионалното образование и как да достигнат средствата, които Европа ни дава за модернизация на фирмите, да достигнат до местните фирми. Начинът да задържим младите хора е добри заплати. За да има добри заплати, трябва да иам добри производствени процеси и добри машини. Когато един млад човек тръгне от Сливен, качи се на самолета и стигне до Франкфурт, за тези два часа той не придобива магически нови знания, но той отива в един завод, който има добър производствен процес, добри машини, добра организация и може да защити по-висока заплата. За да се случи това, трябва средствата от европрограмите да не отидат в 50-100 фирми в страната, а да стигнат до всички фирми, които произвеждат, отбеляза съпредседателят на ПП.
Видяхме, че когато това започва да се случва, българската индустрия произвежда. Миналата година имаме най-високия ръст на износа и втория най-голям ръст на индустриалното производство, най-високия ръст на заплатите в целия Европейския съюз. За първи път сме челото на добри класации. Това трябва да продължи. Това е начинът да стигнем до нормален европейски живот във всеки един град и във всяко едно село, а не да стоим в стабилната бедност, която толкова ни се рекламира, подчерта Асен Василев.
В отговор на въпрос за доклада на Министерството на финансите, в който се предупреждава, че сме изправени пред голям дефицит, той посочи: "Самият финансов министър тази сутрин каза, че се е объркала и че държавата не е пред фалит. От президенството също казаха, че всичко е наред. Що се отнася до затягането на коланите – нищо не трябва да се затяга, първо трябва да си съберем данъците. Оказа се, че основният проблем в бюджета за януари е, че при 16% инфлация, при 4% ръст на икономиката от фирмите в страната са събрани 17% по-малко ДДС. Ако имате 16% ръст на инфлацията и 4% ръст на икономиката, нормално е да съберете 20% повече ДДС. Не само че НАП не са събрали повече ДДС, те са събрали 17% по-малко от фирмите в страната. Това говори или за некомпетентност в НАП, в което аз силно се съмнявам, тъй като знам, че преди шест месеца НАП работеше перфектно си си събираше данъците, или говори за лоши управленски практики и чадъри над определени фирми. През 2021 г. събрахме 18% повече данъци, почти 8 млрд. повече, без да се вдигат данъците. Това позволи да не се затягат коланите. Нека първо НАП да си свърши работата, нека да си събере несъбраните данъци и след това да теглим чертата и да видим дали ще трябва да затягаме колани или ше имаме пари за допълнителни разходи".