Експерт предупреди: На предстоящите избори ще имаме три вида бюлетини

Булфото (архив)
share

Не знам дали си даваме сметка, но на предстоящите избори ще имаме три вида бюлетини - хартиената бюлетина, отпечатана от БНБ, електронната бюлетина на екрана, която е идентична с хартиената, и отпечатаната машинна бюлетина, която ще изглежда по съвършено различен начин. Всички в ЦИК са изправени на нокти заради изключително затрудненото положение, в което са поставени - и по отношение на осигуряването на машини, и по отношение на обучението на хора в секционните комисии. Това заяви пред БНР д-р Ваня Нушева, преподавател по "Политическо поведение, изборни системи и изборна администрация" в СУ "Св. Климент Охридски".

По думите ѝ промененият Изборен кодекс ще създаде затруднения на около 70 хиляди членове на изборната администрация и подчерта, че те трябва да са добре обучени.

В България политиците, които променят изборното законодателство, неглижират едно основно правило - да съблюдават изискванията за устойчивост на законодателството, което е елемент от принципа на правовата държава, и да съобразяват препоръките, които международни организации са създали по отношение на организацията и провеждането на изборния процес, каза тя.

ПП и ДБ сезират Конституционния съд за промени в Изборния кодекс

Тя припомни проявеното нежелание от депутатите, когато обсъждаха промените в изборното законодателство, да поканят членовете на ЦИК.

Видеонаблюдението трябва да се реализира в края на изборния ден, когато се преброяват бюлетините. Имам редица съмнения относно смисъла и ефективността на подобна практика. Не повишава доверието в изборния процес, за съжаление. Взаимният контрол между членовете на секционните комисии и външният контрол от страна на наблюдателите и застъпниците на партиите - това са онези утвърдени елементи на контрол, който се осъществява в рамките на изборния процес. Когато говорим за използване на електронни технологии, адекватният инструмент за външен контрол е проверката на изправността на софтуера. Дали той отчита коректно изборните резултати, а не броенето на някакви разписки, коментира Ваня Нушева.

Според нея големият проблем в изборния процес е, че политическите партии опитват през изборното законодателство да пренаписват правила на играта, които биха създали, по тяхна преценка, по-добри условия те да получат по-добра избирателна подкрепа. 

Водещи новини

Още новини