Във всички секции в страната са преброени контролните разписки. Предстои сравняването им с данните от протоколите. Всички те са публикувани на сайта на ЦИК. Като резултат от машинното гласуване се взима резултатът от данните на финалния протокол в машината, които вече са обработени. Това каза Камелия Нейкова, председател на ЦИК в предаването "Денят започва" по БНТ.
Днес започва проверката на трите машини, на които в изборния ден се появи надписа "Дневникът е подправен". Ще се проверяват и други две устройства, които са се оказали със сменен хеш код. В проверката ще участват представители на ЦИК, на изпълнителя, отговорен за техническото осигуряване на машините - "Сиела Норма" и на Българския метрологичен институт. Очаква се резултатите от проверката да излязат най-късно в понеделник като е възможно причините да станат ясни още този следобед, уточни Нейкова.
По думите и от 2017 г. насам наблюдаваме спад на избирателната активност.
Избирателите се научиха да гласуват с машините. С всеки следващи избори гласуването и обработката става по-бързо. Не бих казала, че машините са причина за ниската избирателна актинвост. Би било добре тя да е по-висока и гражданите да излязат да гласуват. Според мен избирателите се измориха да гласуват, добави Нейкова.
Над 87 000 са гласували "Не подкрепям никого". Това означава, че избирателите не са намерили кого да подкрепят. Тези гласове са действителни, но не участват в разпределението на мандатите и не отиват при нито една партия и коалиция, отбеляза председателят на ЦИК.
Нейкова коментира, че машините се съхваняват в същия склад, в който се намират от началото, докато не се намери държавен имот.
Отнсоно преференциите на депутатите, председателят на ЦИК заяви, че вече са публикувани са сайта на комисията.
Нейкова уточни, че най-големият брой преференции към 12-14 000 са в "Продължаваме промяната". И добави, че на места се виждат размествания в преференциите.
При следващите избори ЦИК ще вземе предвид новите данни за населението на НСИ и това ще наложи преразпределение на мандатите в различните области, допълни Нейкова.
Тя увери, че за следващите ще бъде създаден избирателен район за българите в чужбина, както е заложен в Изборния кодекс.
Според нея са машините трябва да отговаря държавата, а не частна фирма.
Според мен не е нужно частна фирма да осигурява машините. Обърнали сме се към изпълнителната власт да съдействат с ИТ експерти, които да обезпечат техническото осигуряване на машините, но не получихме достатъчно предложения, така че да се обезпечи този процес. При инсталирането на машините преди изборния ден работят около 200-250 души, защото всяко устройство се инсталира по отделно. Честно казано, аз не вярвам в държавата да няма 250 ИТ експерта, които работят в различни ведомства, но може би затова че изборите бяха предсрочни като че ли нямаше готовност това да се случи сега. Иначе ЦИК започна подготовка в тази посока и с нея успяхме да направим частичните местни избори самостоятелно с помощта на няколко експерта. Но все пак едно са 100 машини, друго е 11 000., каза Нейкова.
Тя допълни, че ЦИК продължава почти ежедневно да търси съдействие от МС за осигуряването на държавно помещение, в което да се складират машините за изборите. В момента се ползва частен склад с наем от около 47 000 - 48 000 месечно, който допълнително се оскъпява от логистиката по време на избори.