Когато се знае, че офшорните компании не са нещо хубаво, а данъкът в България е малък – ние трябва да използваме това. Можем да се превърнем в портал за европейските пазари. Тук те ще плащат ниски данъци и то легално. Такива филми като това Делян Пеевски да има три офшорни компании и да не знаем, че са негови - не трябва да съществуват. КПКНОПИ трябва да започне да работи добре. Имаме цялата нормативна база да работи, но активността я няма. Трябва да имаме една силна антикорупционна система. Това заяви в ефира на Нова телевизия Кирил Петков от "Продължаваме промяната" по повод името на бившия депутат Делян Пеевски в досиетата "Пандора".
"Целият ми бизнес беше изцяло в България. Винаги съм смятал, че данъците ни са достатъчно ниски, за да си плащам всичко в България и да не мисля за допълнителни оптимизации. Има и инвеститори, които предпочитат различни юрисдикции", категоричен е още той.
Ако имаме възможността, дадена от българския избирател, да седнем на една коалиционна маса и да говорим. Ще определим кой ще бъде министър-председател след разговори с всички. Аз бих поел отговорността да бъда премиер, но не бих дал това като условие. Това, което искам да дадем на българите е една сигурност, че след това няма да се изпокараме, а ще имаме стабилно мнозинство от 121 депутата. Трябва да спрем с това едни наши хора на едни наши позиции. Ние от "Продължаваме промяната" няма да спънем никого, особено ако е човек с повече капацитет от нас, категоричен е Петков.
Що се отнася до ИТН, той заяви, че имат различия. "Не ни е толкова важно бюджета да е на плюс, както мислят те. Първо трябва да направим разговори с най-близките като виждания до нас, а след това с другите по веригата. Ние не затваряме вратата за никого. Ние не влизаме в тази политика с его. Това, че са казали много негативни неща по наш адрес - няма значение. Имаме един добър диалог с част от хората в ИТН, обясни още бившият служебен министър на икономиката.
Много сме амбициозни, но сме наясно, че бъдещето управление е коалиционно и ще е съпътствано с доза компромис, подчерта още той.
Що се отнася до пенсиите и добавките, той заяви, че тяхната основна задача е да няма хора под линията на бедност. Инфлацията ще изяде тези 120 лева, ние няма да я сваляме тази добавка. Данъците не трябва да се пипат. Сред основните ни задача е свалянето на главния прокурор, подчерта Петков.
„Големият капацитет на Лозан Панов е в прокуратурата и смятам, че той трябва да е главен прокурор. Президентът Румен Радев също трябва да остане на поста си”, каза Петков.
Попитан за канадското му гражданство и дали е подвел президента, той заяви, че неговите актове не подлежат на съмнение и нищо няма да се преподписва. "Аз вярвам, че важният момент в казуса е 21 април. Конституцията е спазена. Бих се радвал да съм страна по това дело в КС. Това донякъде засяга суверенитета на България и това до колко страната трябва да е зависима от функциите на друга държава", каза Петков.
Отборът, който събираме са хора, които са много мотивирани, категоричен е още той.
Що се отнася до новия дълг, който ще бъде взет, Петков заяви: когато се взима дълг в една страна с голяма корупция - това е лошо, защото парите ще бъдат откраднати от двама - трима, но когато се взима в една страна, бореща се с корупцията - то тогава това не е толкова лошо.