В предишния, кратко просъществувал парламент, емоционален на границата на истерията, бяха изработени изборни правила, които „да бъдат най-малко удобни за ГЕРБ“, каза в интервю за БНР Димитър Димитров от Централната избирателна комисия. Според него това е било постигнато както с машините за гласуване, „така и с аналоговите действия на вътрешния министър“.
Това е различен цивилизационен модел. Някои избиратели бяха и умишлено плашени, изтъкна той, визирайки действия на МВР, които определи като откровен и открит натиск за негласуване. „Те така и отговориха – не гласуваха.“
Освен летния сезон, Димитър Димитров открои и отсъствието на пълноценен район „Чужбина“ като една от предпоставките за по-ниската избирателна активност зад граница. „Бяха създадени технически условия – машините, за масово гласуване, но нямаше такава нагласа сред избирателите“, обобщи той.
Според Димитров един от изводите от резултатите в чужбина е, че не е достатъчно само да се създадат условия, но трябва да се отправят и послания, както и да се предложат решения, които да събудят избирателите да подкрепят една или друга кауза.
„Това като цяло отсъстваше в целия изборен процес.“. Проблемът в изборната нощ с протоколите от чужбина е организационен и административен – в много кратък период от приблизително 9 вечерта българско време до 1 след полунощ трябва да се обработят огромно количество протоколи, поясни Димитър Димитров.
Секциите в чужбина бяха много повече от тези на предишния вот, припомни той и уточни, че всеки документ, който идва от такава секция, било то разписка или протокол, трябва да се обработи от поне двама членове на ЦИК.
„Напрежението е огромно, защото просто няма време. От друга страна членовете на секционните комисии очакват да получат потвърждение на изпратения резултат и изпратените документи, за да могат да приключат дейността си. Това, за съжаление, не се случва.“
Мария Методиева от Ница разказа в предаването „Хоризонт до обед“, че комисията, в която тя е участвала, е получила въпросното потвърждение към 3 часа през нощта, когато залата, в която са се помещавали, отдавна вече е била затворена. Според Методиева е ненормално 15 души в ЦИК да се занимават с документите на всички комисии зад граница.
Гласувалите на сегашните избори в чужбина са около 10 хиляди по-малко от тези през април. „Има нарастване само в гласоподаването в Турция, но то няма нищо общо с драматичните предсказания. В Турция са гласували около 7 хиляди души повече.“