Българи в чужбина настояват за промени в Изборния кодекс

Булфото (архив)
share

Атанас Цветански - доброволец в секция в Западен Лондон за парламентарните избори в  България, съобщи за БНР, че всички българи, които са чакали на опашка, са успели да гласуват.

"Приключихме около 8.30, нямаше повече хора. През целия ден минаха 1665 души", заяви той, като подчерта, че доброволците са имали добра съвместна работа с българското посолство в Лондон. 

"Трябва да се промени Изборният кодекс и да отпаднат ограниченията за секциите в чужбина. Друго хубаво би било, ако може да се въведе електронно или задължително гласуване по пощата. Това ще улесни работата, няма да има струпвания и опашки пред секциите. Не на последно място - за българските граждани в чужбина ще е важно да има избирателен район в чужбина. Много от хората искаха да гласуват с преференции, но знаете, че за гласуването в чужбина бюлетината е различна, няма преференции, защото няма избирателен район", допълни Атанас Цветански.

Според него резултатите от изборите показват, че досегашните партии са намалили електоралната подкрепа и това е един от показателите, че хората искат промяна.

МВнР благодари на българите в чужбина за организацията на изборите

Заради големия брой заразени от Covid-19 бяха въведени ограничения за пътуване в Естония и това е затруднило българите, живеещи там да гласуват за депутати в българския парламент на 4 април. Възможността да гласуват българите в Естония е била да отидат до Финландия.

"За съжаление пътуването до Финландия беше усложнено, а разкриването на секция в Естония е идея в бъдещето, тъй като досега не се е случвало", каза Пламен Пеeв.

Българите в Естония, в Латвия и Литва не са могли да упражнят правото си да гласуват.

Водещи новини

Още новини