Данък върху лихвите от депозитите може да бъде въведен само за бъдещите влогове на хората от началото на 2013 г., но лихвите на заварените стари договори не трябва да се облагат, тъй като това би нарушило конституционни права. Това каза бившият конституционен съдия Георги Марков пред "Дарик" по повод проекта за облагане на доходите от лихви.
Във внесения в парламента текст е списано, че данък ще се плаща и върху лихви по депозити от настоящата година, ако падежът им е през 2013 г. Георги Марков заяви, че очаква от държавния глава Росен Плевнелиев да наложи вето, ако тази промяна стане факт.
Въпросът ще бъде уточнен, каза зам.-шефът на бюджетната комисия към парламента Димитър Главчев (ГЕРБ). Не може с обратна сила да се въвеждат данъци, обясни той. От друга страна, лихвата се облага при изплащане на сумата. Според Георги Марков обаче, ако е възникнала необходимост от въвеждането на този данък, това може да стане от 1 януари, но само в рамките на конституцията, информира "Стандарт".
"Никакви причини - финансови, икономически, социални, не могат да противоречат на основния закон", каза бившият конституционен съдия. Според Марков, данък върху лихвите ще бъде конституционен само за бъдещите влогове, но не и за заварените.
От БТПП също се обявиха против новия данък. Ако се облагат лихвите по вловете, хората трябва да ползват данъчно облекчение, като приспадат от годишната данъчна основа платените през годината лихви по кредити, гласи становище на БТПП.