Реализацията му е между България, Сърбия Хърватска и Румъния.
Това каза в Русе зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов.
Той припомни, че река Дунав навремето е била границата между цивилизования и останалия свят и има достатъчен брой останки от римски градове, пътни станции и кастели, които днес да бъдат свързани в една обща мрежа.
Там, където е имало римски градове, има и минерална вода, балнеология, пиело се и вино, така че покрай културно-историческото наследство от тази епоха да бъде развит и балнеотуризма и винения туризъм, каза още Маринов.
Той взе участие в пресконференцията на министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев за българските проекти и приоритети по Стратегията на ЕС за Дунавския регион и координацията на приоритетните области „Туризъм и мултикултурен диалог” и „Сигурност”. В нея участва и главният секретар на МВР Калин Георгиев – съкоординатор в област „Сигурност”.
Плавателността по река Дунав, сигурността, туризма, транспортирането на хора, стоки и услуги по реката е основният приоритет на Дунавската стратегия, подчерта министър Плевнелиев.
Той посочи, че в момента всички 11 държави по реката използват 7 процента от нейния потенциал, което е неприемливо за всички. Поставяме си за цел до края на 2020 година да постигнем 20 процента използване на потенциала на Дунав, каза още той.