Сезонни работници остават без помощ от държавата след края на лятото. Близо 350 хиляди българи са без работа, показва равносметката на Агенцията по заетостта за септември. Това означава, че без препитание са останали 10,6 % от хората в трудоспособна възраст, съобщи БТВ.
Отчетени са само регистрираните безработни в бюрата по труда. Спадът в броя им е почти незначителен спрямо август - с 0,1 %.
Поне 15 хиляди души, които са имали сезонна работа, се прибират по родните си места. В не малко от случаите те се записват в бюрата по труда, за да получават обезщетение за безработица. Често обаче то не им се полага, защото трябва да докажат, че от последните 15 месеца, поне 9 са работили.
Така заради сезонния характер на работата някои работници разчитат на пари от държавата през сезон. Ако в рамките на три години два пъти се запишат в бюро по труда, през втория сезон ще получават обезщетение само за четири месеца, при това минималното.
Синдикатите предлагат промяна. Сезонните работници да доказват не 9, а шест месеца работа. Срещу това да бъде увеличен размерът на осигуровките за безработица за всички.
„Зная, че това няма да зарадва българския бизнес, той не обича да плаща за своите работници дори заплата", каза Ася Гонева от КНСБ.
В момента вноската за безработица е 1 процент от дохода, на който се осигуряваме. Предложението е за увеличение с 0,5 процента. При заплата от 500 лева, това означава 1 лев по-голяма удръжка за работника и 2,50 лева по-голяма вноска от шефа. Работодатели обаче са против.
"Нашият сезон се съкрати от шест месеца вече на четири и на пет месеца, така че, ако се натоварим с допълнително проценти за осигуровки, със сигурност на работодателя няма да му се отрази никак добре", коментира хотелиерът Елена Иванова.
Разчетите на синдикатите показват, че подобно увеличение ще вкара в НОИ допълнителни 90 милиона лева, които могат да се използват и за увеличение на размера на обезщетението за безработица за догодина. Предложението ще бъде обсъдено при преговорите със социалните партньори за бюджет 2013-а.