Неблагоприятните климатични условия рязко ще повишат цената на кафето и свързаните с него продукти, прогнозира вестник "Таймс".
"Лошата новина е, че кафето е на световен рекорд като цена. Робустата и арабиката са на най-високите си нива в историята. Причината е неблагоприятният климат в Бразилия и Виетнам. Цялото кафе се произвежда в много тесен климатичен пояс. Това излага кафето на климатични и политически рискове. Тази година виждаме невероятно поскъпване и при двата сорта. Едновременно ще поскъпне навсякъде, горе-долу с еднакъв процент", коментира борсовият анализатор Димитър Георгиев в "България сутрин".
Той обаче не споделя мнението, че кафето ще стане недостъпна стока.
Проблемът идва от предлагането
Търсенето остава същото. Повишената цена на кафето води до това, че в Европа и Северна Америка потребяваме толкова кафе, колкото и преди Ковид. Проблемът идва от страна на производството и предлагането, стана ясно от думите на госта.
Кафето се превръща в лукс и цената му "ще скочи до небето"
Георгиев посочи пред Bulgaria ON AIR, че във Виетнам тази година видяхме нечувани суши по време на растежа на кафето, а когато трябваше да го съберат, валеше като из ведро.
Според него повишаването на цените на финансовите пазари ще се отрази по магазините след 6-12 месеца, а може би и повече.
Поскъпването ще стане постепенно
"Можеш да си купиш кафе на финансовите пазари и да печелиш. Застраховаш риска и това ти дава възможност да не вдигнеш цената за крайния потребител. Рязкото поскъпване на финансовите пазари няма да доведе до рязко поскъпване в магазина. Поскъпването ще стане постепенно. Кафето е стока с висок срок на годност. Всеки може да се запаси с любимото кафе. Аз се запасих с над 30 кутии етиопско кафе. 100% е сигурно, че след 6 месеца кафето няма да е евтино, колкото е сега", обясни борсовият анализатор.
Бразилия, Виетнам, Етиопия, Кения, Колумбия ще максимизират усилията си, за да произвеждат повече кафе, а това ще доведе до балансиране на цената след година-две, на мнение е Георгиев.
"Почти идентична е ситуацията, защото какаото се произвежда в същите тези страни. Какаото и шоколадът поскъпват, но хубавото, че не са основна част от нашия бюджет. Шоколадът ще поскъпва. Може всяко семейство да си купи любимия шоколад още сега", каза още гостът.