Георги Ганев: Някой иска да си купи подмолна власт чрез бюджета, не със свои пари

Булфото
share

Някой се опитва да си купи подмолна власт чрез държавния бюджет, не със свои пари. Не е като да купуваш гласове на избори със свои пари, колкото и това да е незаконно. С нашите пари иска да си купува власт през заплащане на хора, които са част от репресивния апарат. Това мирише много силно от този бюджет. Така икономистът Георги Ганев коментира пред Дарик проектобюджета, внесен от финансовия министър Людмила Петкова, който срещна редица остри критики.

Ганев подчерта, че най-поощрени в бюджета са работещите в сферата на сигурността и отбраната. 

“На тези, които ще ни подслушват незаконно, както се разбра във случая с Ибрямов, на тях им се вдигат заплатите почти двойно”, каза икономистът, визирайки ареста на депутата от ДПС Джейхан Ибрямов.

Според него щатът на МВР може да се свие наполовина и да върши пак същата работа. 

“Българите ще получат същото ниво на сигурност, същия продукт с два пъти по-малко хора в МВР и съответно техните заплати, това е абсолютно сигурно. И другото голямо перо – тази година се очаква капиталовите разходи, които няма да бъдат доизпълнени, който е един от кусурите на тазгодишния бюджет, за който трябва да се признае, разбира се, няма да бъдат изпълнени тази година, но за година се залага повече от два пъти увеличение на капитала”, заяви Георги Ганев.

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Той подчерта, че всичките неудържими и неоправдани политически  и финансово разходи, за разлика от бившия служебен финансов министър Росица Велкова, сега “министър Петкова е решила да обезпечи с някакви тотално измислени  и невъзможни приходи, включително и с амнистии”. Ганев попита и трябва ли да се казва на българите, които са честни данъкоплатци, че престъпниците и тези, които се укриват, могат да бъдат умилостивени и легализирани. 

Двойни заплати и “избухване на осигуровки”

“Това е политическо послание, не финансово послание. Не може един финансов министър да предлага подобно нещо”, заключи Ганев.

И прогнозира, че приходите няма как да се увеличат с 25% в нито едно перо. Той подчерта, че е учуден и от “избухването на осигуровките” в проектобюджета. 

На въпроса защо тогава е внесен този бюджет, Ганев заяви: 

“Тук изцяло сме в теорията на спекулациите. Според мен зад този бюджет има политическо влияние и това е политическо влияние на проект, който вижда себе си да управлява през купуване на лостове за печелене на власт с бюджетни пари. Видяхме всички какво направи МВР на тези избори в сравнение с предходните. Когато МВР иска наистина да се бори с измамите на изборите, не може никога да ги сведе до нула, разбира се, но когато се създаде осезаем дискомфорт, както беше при министър Рашков и Демерджиев, купуваният вот става доста по-малко”, обясни Ганев, който е бивш депутат от ПП-ДБ. 

Макар че е от това политическо семейство, икономистът разкритикува коалицията. Запитан защо проектобюджетът е срещнал такъв отпор, той заяви:

“Една от причините е, че е настъпило убеждението, че партиите печелят гласове чрез бюджетни разходи. Според мен това е напълно погрешно убеждение. Това са партиите от ДБ, впоследствие ПП-ДБ. Не мисля, че са прави, но не съм успял да ги убедя. Този бюджет е труден за приемане. Спомняте си преди една-две години, пролетта на 2023 г., когато министър Росица Велкова представи един прокетобюджет, който беше универсално отхвърлен от всички, тогава тя беше подходила по-различно - да се запази всичко в приходите, както е, т.е. ставки, данъци, бази и т.н. и казваме колко трябва да харчим и излезе тогава един много голям дефицит от 12 млрд. лв. Това, което е направила сега министър Петкова, отново е вдигнала изумително много разходите. Аз не мога да видя една политика, просто се вдигат разходите и то се вдигат две неща - с огромна сума се вдигат заплати, особено в системи, в които българите хич не сме доволни от тяхното представяне като продукт, който дават на българския народ, защото всички тези министерства са длъжни да дават на гражданите продукт, примерно сигурност, справедливост. Изведнъж тези системи се провалят, те са може би най-големият провал  на българския преход, а искат ужасно много пари”. 

Водещи новини

Още новини