България от 3 г. е в политическа и институционална криза. По-притеснителното е, че не виждаме перспектива за българската политика и българската икономика. Това каза в предаването "Денят на живо" по Нова Нюз изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов.
Противопоставянето на българските политически субекти вреди на всички, вреди и на българската икономика. В ситуация на цуг-цванг и цайтнот сме, както казват в шаха. България функционира в една променена геополитическа ситуация и е добре българското политическо представителство да е обединено и да има ясна идея за развитие на държавата, но, за съжаление, виждаме задълбочаване на ситуацията на безизходица, добави той.
В края на ноември нямаме внесен в Народното събрание проект за бюджета за 2025 година от Министерски съвет, няма визия как ще се развият публичните финанси. Наистина дълбаем дъното. Нямаме никаква яснота какво ще се случва в бюджета за догодина, какви ще бъдат приоритетите в него, какви ще са приходните и разходните политики, подчерта Иванов.
Той коментира и предложението на Министерството на финансите за еднократна амнистия за недекларирани или неплатени данъци, като мярка за свиване на бюджетния дефицит до около 3%.
В тази ситуация не е възможно Министерството на финансите да предложи бюджет с почти 9% дефицит, защото това ознчава, че заявяваме на европейските си партньори, че се отказваме от еврозоната и признаваме за дестабилизация на публичните финанси. Затова трябва да се намерят всяккави мерки и в приходната, и в разходната част, за да се предложи бюджет с 3% дефицит. Някои от предложенията са доста екзотични. Данъчната амнистия е нож с две остриета, защото, когато казваш, че всички некоректни данъкоплатци ще бъдат амнистирани, даваш лош сигнал към коректните данъкоплатци. Но пък това е възможно да реши проблема с бюджетния дефицит, посочи шефът на АИКБ. Ако се обяви такава данъчна амнистия, напълно е възможно не само да бъдат легализирани български престъпни капитали, а да бъдат привлечени и международни капитали от престъпна дейност, допълни Добрин Иванов.
По думите му, увеличаване на размера на осигурителните вноски е спорна мярка с непремерен ефект.
Това не ознчава непременно по-голям размер във Фонд "Пенсии". А от друга страна тази мярка ще увеличи разхода на предприятията и ще намали разполагаемия доход на гражданите, което ще се отрази рязко на брутния вътрешен продукт.