Служебното правителство се отказа да вдига осигуровките с 3%, но предвижда да върне 20% ДДС за ресторантьорите.
"Политическата нестабилност започва да се отразява ужасно зле на икономиката, на държавата, на обществения живот в България. Вече става тежък катастрофален фактор за много неща. В парламента са други темите в момента. Всичко това, което наблюдаваме, обезсмисля участието на гражданите в най-важния процес - изборите", коментира бившият социален министър Христина Христова в предаването "Денят ON AIR".
Сега трябва да се мисли за най-важния инструмент за правене на политика в една съвременна държава - за бюджета, напомни тя.
Според финансовия анализатор Преслав Райков, колкото и да ни се иска да събираме и оптимизираме, когато не изкарваме повече приход, дори и 1000% да оптимизираме събираемостта, ще събираме определена сума пари.
"Това, което днес се обяви от финансовото министерство, беше доста хумористично с оглед на това, че индикира тотално безсилие на служебното правителство. Трябва да се забрани на служебните финансови кабинети да имат каквато и да е друга опция, освен балансиран бюджет", каза той пред Bulgaria ON AIR.
Райков определи призива за събиране от свръхпечалбата на банковата система като "напълно безумно".
"Най-малко четири фактора вече подлагат големи проблеми на Бюджет 2025 г. Първият е увеличението с 15,4% на минималната работна заплата, което касае над 450 000 работещи. Увеличението с 23% на линията на бедност, чука и проблемът с финансовата устойчивост на пенсионната система", напомни Христова.
Дефицитът продължава да се задълбочава, подчерта Райков.
"Трудовият пазар от една страна достига ниво на прегряване, от друга - имаме една система, която е демотивирала хората. Системата измества фокуса на хората. Тези, които искат да внасят повече, за да могат да получат повече, имат по-голям принос и по-голяма квалификация - тази система, както и системата на счупената минимална работна заплата. Икономиката трябва да се стреми да бъде независима", анализира Райков.