Не знам защо държавата се е задвижила едва сега за заема от ББР на Румен Гайтански – Вълка. Този процес е нов за обществото, но е пределно ясен за банката. Това заяви министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов в ефира на БНТ.
„Ние се чудехме има ли смисъл от тази банка в този си вид, или тя трябва да се форматира. Към 2024 г. банката няма нищо общо вече с банката от 2019 г. за две години ББР промени своя облик. Този кредит на Вълка е даден 2019 г., сега вече е невъзможно да бъде даден такъв кредит. Има гаранции и правила, които правят невъзможна подобна практика. Кирил Петков се опита да осветли такива практики, по възможно най-неудачния начин обаче. Информацията му не беше точна, това нанесе щета на дружеството. Трябваше да се приеме новата стратегия на банката, каквато направихме ние”, допълни той.
На въпрос "кой е този, който раздава подаръци като заема на Гайтански", министърът на иновациите отговори, че това е тогавашното ръководство на ББР.
Той подчерта, че ББР ще се опита да разработи финансов продукт, при който да даде възможност на хората от обществения сектор, които имат право на обезщетение при пенсиониране, да ползват частично дължимите им се пари предсрочно: „Дали ще е като нисколихвен кредит или друг финансов инструмент, но ние търсим тази възможност не за агитации и популярност, а защото банката има функция да укрепва човешкия и кадровия потенциал в ключови държавни сфери.”
Министърът е категоричен, че наслоеното недоверие в изборния процес трябва да бъде преодоляно: „Ние предлагаме усъвършенстването на два етапа – удостоверяването на машините, към което да бъде включени и флашпаметите и софтуера, и контрол на машините на излизане на машините от складовете. Правителството осигурява изборите. Водеща е ролята на ЦИК. Ние сме длъжни да помогнем на комисията.”
"ЦИК са перфектни професионалисти, 6 министри в 14 ч. отиват на крак в понеделник в ЦИК, ако това не е уважение към ЦИК, здраве му кажи", каза Карадимов.