Малко над 4500 са охранителните фирми у нас, а заетите в тях са намалели с близо 13 000 през последната година. Според хора от бранша секторът е в криза, а в същото време възрастта на охранителите се покачва, съобщава Би Ти Ви.
Голяма част от бизнеса изпитва трудности заради неплатени суми по договори със свои клиенти. И тъй като бизнесът свива разходите си за охрана фирмите в бранша се борят ожесточено за всеки клиент.
"За миналата година са участвали средно между 6 и 8 участника в търг по обществените поръчки , а тази година са между 8 и 14. Това означава, че конкуренцията е доста силна", заяви Татяна Иванова - Национална асоциация на фирмите, охраняващи с технически средства.
Eдна голяма част от охранителите в България са пенсионери и тази тенденция се задълбочава. Но въпреки цялата криза, у нас има доста охранители.
"България е на второ място след Унгария по брой охранители на глава от населението, което не е добро съотношение, но то показва тенденция, че очевидно има потребност от тези услуги", смята Жечко Димитров от Българската стопанска камара. По данни на Световната банка у нас фирмите заделят под 1 процент за сигурност, а загубите им заради кражби и грабежи са близо 4 на сто от продажбите им.Охранителният бизнес у нас е в криза. От бранша отчитат, че значително е намалял броят на работните места в сектора. В същото време, все повече нараства възрастта на охранителите в България.
Кризата засегна охранителния бизнес у нас
- 10.09.2012 | 20:34
- 1318