Финансистът Борис Петров: Не бива заплатите в публичния сектор да надхвърлят тези в частния

pixabay
share

"Парите са налични, това е част от политическата легитимация на демократичните държави. Нашата обща финансова картинка е позитивна и България стои добре на фона на всички международни процеси, които протичат в региона и глобално", заяви финансистът Борис Петров в "Денят ON AIR".

По думите му не бива възнагражденията в публичния сектор да изпреварват ръста на частния.

"Хубаво е, че има приемственост дотолкова, доколкото финансовият министър участва активно в изготвянето на проектобюджета. В рамката на бюджетната процедура е важно държавата какви политики ще инкорпорира с оглед ефективното присъединяване към Еврозоната и изпълнението на инфлационния критерии. Той зависи и от това каква фискална политика ще провежда правителството. Ако погледнем статистиката, ще видим, че растежът на възнагражденията в публичния сектор изпреварва тези в частния сектор. Вместо да насърчаваме частния сектор да се конкурира за новите работни места, ние всъщност насърчаваме безделието на държавната администрация", коментира Петров пред Bulgaria ON AIR.

Ръст на средната заплата: Ето в кой сектор взимат най-много

"Това е нашата история за върховенството на закона - за справедливостта, за това дали публичният сектор е защитен добре в това, което се разглежда. Разследващите органи у нас ще си свършат работата. Ще бъдат проследени документите, физически свършените дейности и да се надяваме, че ще възтържествуват истината и справедливостта. Това е риск и за фискалната позиция на България, защото "Булгартрансгаз" е българска компания. Съответно тя взе доста съществен ресурс за всичките инвестиции и ако не се възстанови тази стойност, която е инвестирана, може да се подложи на финансов натиск и да се наложи държавата да поема част от нейните задължение", коментира финансистът.

Изготвянето на бюджет е една технологична работа, която едни и същи екипи правят всяка година, каза Петров.

"Част от ролята на едно политическо назначено правителство е именно да отговори на тези фундаментални въпроси, както и на предизвикателствата, които са налице. Това е решението на целия набор от въпроси, които възникват на този етап. Не е проблем това, че един служебен министър ще подготви проектобюджета, защото по закон администрацията е задължена да го изготви в съответните срокове, независимо кой е министър. Ролята на политиците е да формулират политическите цели и да поискат санкцията на Народното събрание", поясни той.

Водещи новини

Още новини