Десетки милиони левове годишно е щетата за бюджета от заплата в плик, изчисляват от дирекция "Управление на риска“ в НАП. Преди 10 години сумата е надвишавала 400 млн. лв. През последните години се е стопила с около 100 млн. лв. вследствие на предприети от НАП мерки и различни икономически фактори.
Най-рисковите сектори, в които е практика да се изплаща част или цялата заплата "под масата“, са в търговията на едро и дребно, строителство, хотелиерство и ресторантьорство. Най-губещи в цялата ситуация са служителите, които се осигуряват на по-нисък от реалния размер на заплатата си и по този начин се лишават от редица осигурителни права.
Например, ако служител реално получава чиста сума от 2000 лв., но работодател го осигурява на минимална работна заплата (от 1 януари е 780 лева), то загубите на работника ще са огромни. За следващите 30 години ще са над 165 000 лева, пише businessnovinite.
Какво губим, когато приемем да получаваме заплата в плик?
По-ниски обезщетения при болест, майчинство, безработица.
Когато официално обявената ви заплата е по-ниска от реалната, парите, които ще получите като обезщетение за болнични, "майчински“ или когато сте безработен, ще бъдат по-малко. Това е така, защото обезщетението се изчислява на базата на сумата (заплатата), върху която са внасяни осигурителните вноски, пише plovdiv24. А именно при болест, майчинство или когато останат без работа, хората имат най-силна нужда от финансова подкрепа, която няма как да получат, ако са плащали осигуровки и данъци на по-ниска от реалната заплата.
По-ниска пенсия.
При едни и същи условия на труд, човек, работил при легални условия, ще получава значително по-висока пенсия от вас.
По-дълго работим до пенсия.
Неплащането на данъци и осигурителни вноски върху реалният размер на трудовото възнаграждение води до по-висока възраст за пенсиониране. Ако ви осигуряват на 4 часов работен ден, ще се наложи да работите, по-дълго, преди да получите право на пенсия.
Труден достъп до кредити.
Основният критерий, който ползват банките, за да преценят дали да отпуснат кредит, е официалният ви доход. Ако той не е реален, няма как да убедите банковия служител, че ще успеете да върнете заетите от банката средства, а това може да ви лиши от пари за важни за семейството разходи.