Малката потребителска кошница поевтиня

Novini.bg/ Canva
share

"Не е добре за хората, които са потърпевши от градушките. Годината е доста по-добра в сравнение с 2023 г. Почти в цялата гама сме с доста по-ниски цени спрямо миналата година - 27% при домата, 25% при краставицата. Само бананът и лимонът са с цени над миналогодишните. Имаме един доста балансиран пазар с устойчиво и динамично равновесие, с колебание надолу на цените на плодовете и зеленчуците. Хората ще могат да си позволяват доста повече плодове и зеленчуци", коментира председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища Владимир Иванов за "България сутрин".

Той е на мнение, че е нужна повече наука и приоритизиране за сектора.

"Недостигът се компенсира веднага, тъй като стоката се движи свободно. Пазарът празно място не търпи. По отношение на нашето производство, то не е достатъчно. Овощарите и зеленчукопроизводителите си имат своите проблеми, трябва да се мисли структурно. Много повече наука трябва на пазарния сектор, донякъде може би ще трябва и приоритизиране. Не пазарът е проблемът, а добрите производствени практики. Тези призиви да се ограничи вносът, да се спре вносът в рамките на ЕС, звучат глупаво", добави Иванов пред Bulgaria ON AIR.

По негови думи имаме потенциал в пазарния сектор, важно е да вдигнем количеството на производство.

"Всичко е въпрос на качество. Пазарът затова е най-добрият регулатор. България има много голям потенциал в тази сфера, има и традиции. Много повече наука трябва за аграрния сектор. Атрактивен бизнес е и става все по-важен. На нас много ни пречи народопсихологията. Трябва да имаме волята и желанието. И държавата трябва да помогне с организационни модели и методи, и с брутално спазване на закона", коментира гостът.

Ниски са цените на олиото и брашното, а пазарът е стабилен, смята Иванов.

НСИ обяви каква е годишната инфлация за май месец

"С 3 лв. е надолу. Ако имаме потребителска кошница миналата година по това време 102 лв., към момента е 99 лв. Имаме по-ниски цени на олиото, на брашното, горивата са на нулата, млечните продукти са на нулата на годишна база. За сметка на това при свинското и пилешкото месо имаме с около 7% нагоре. Най-важната констатация е, че пазарът е стабилен. Това, което е характерно като тенденция, до септември няма да видим никаква промяна", каза още гостът.

Водещи новини

Още новини