Икономисти: Не е ясно как ще се отрази излизането на битовите потребители на свободния пазар на ток

Pixabay
share

"Намираме се в цикъл на спадане на цените на елекрическата енергия. Този цикъл започна 2022 г. и ще продължи поне още 2 години, така че постепенно ще се върне в нормалната ситуация, когато регулираната цена беше по-висока от пазарната цена. Тоест домакинствата плащаха повече, отколкото плаща бизнесът. Ние вървим към връщане на тази нормална ситуация", заяви Георги Ангелов, старши икономист в Институт “Отворено общество”, в предаването "Кой Говори" по Дарик.

Какво да очакваме след 1 юли - ще поскъпне ли токът за битовете потребители?

"Още при гласуването на закона след ветото на президента народните представители показаха, че са съгласни с много от мотивите, което означава, че ще променят закона още веднъж преди юли месец. Законът все още не е променен. Цената за бита ще се определя от Министерския съвет, а не от КЕВР. До първи юли няма да има яснота относно цената", обясни Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт.

До 31 декември 2025 г. битовите клиенти на ток остават на регулирания пазар, реши енергийната комисия

"Крайният потребител ще плаща същата ниска регулирана цена, която плаща и сега, промяната е в пазара на едро. Доставчиците на електрическа енергия ще купуват енергията на борсата по пазарни цени, но ще я доставят на потребителите по регулирани цени. Разликата между пазарните и регулираните цени ще бъде компенсирана от държавата. За крайния потребител няма да има промяна в цената", каза Георги Ангелов.

Как ще се справим с проблемите?

Старши икономист увери, че "положителното е, че ние вече имаме натрупан опит от енергийната криза, когато компенсирахме разходите за ток на бизнеса. Енергийните дружества ще имат нужда от по-голям оборотен капитал".

Водещи новини

Още новини