Почти на вододела между две години (2023 и 2024) финансовите аспекти в личен и глобален план пред БНР-Радио София разглежда и анализира Георги Захариев, основател на Финансова академия.
Имаше предизвикателства пред глобалното – инфлация, войни (освен в Украйна военен конфликт избухна и в Ивицата Газа). Повишаването на лихвените проценти на банките повиши личния финансов ангажимент на много хора към техните кредити.
„Бяхме като кораб в мъгла, но в края на годината все пак спряхме на пристанище, посочи Захариев. – За инвеститорите като цяло 2023-та беше добра.“
По думите му, хората без достатъчно доходи изпаднаха в допълнителни затруднения от инфлацията, но тя вече влиза в по-нормални граници.
Изкуственият интелект се оказа светлина и двигател за растеж на технологични компании и за инвеститорите.
Въпреки предизвикателствата и изпитанията, има достатъчно пари в джоба на европееца, на българина, на американеца и те продължиха да ги харчат. И това означава растеж на икономиката.
Захариев препоръча на хората да бъдат умерени оптимисти, но да не вярват сляпо на всяка добра новина, но продължат да търсят възможности, които винаги съществуват, дори и в мъглив хоризонт.
Ако проучвате къде да инвестирате, избирайте в сферата на вашите познания и опит. За да експериментирате и навлезете в тези инструменти, започнете с малки суми, за да видите как работи системата.
Биткойнът нарасна с около 160%, което е скандално много.
По-младите могат да бъдат по-рискови.
Във Финансовата академия през 2023 г. бяха обучени около 15 000 души - почти два пъти повече отколкото през 2022-ра.
Българинът е свикнал да спестява за лоши времена (за черни дни), но те може би вече са зад гърба ни, отбеляза още финансистът. Спестяванията са пари, които спят. Време е да мислим повече за бъдещето, да инвестираме – така парите започват да работят за нас. Да диверсифицираме. А ако рискуваме, нека да е толкова, колкото можем да си позволим, без да изключваме вероятността да загубим.