Според изпълнителния директор на Българската минно-геоложка камара инж. Иван Митев исканото от синдикатите отлагане на приемането на териториалните планове за въглищните региони е логичният изход.
"В зародиша на целия проблем и това, което не е съгласувано по веригата, е тази 2026 г. Нека я махнем тази година. Периодът – 2026 г., е твърде кратък за трансформация на едно предприятие. В рамките на период от 2 години ние не можем да построим и жилищна кооперация, а камо ли да трансформираме цяло предприятие или пък да го ликвидираме. Затова е необходимо чрез Маришкия басейн да гарантираме нашата индустрия", коментира той в интервю за предаването "Хоризонт за вас".
Според него ако отпадне тази година, напрежението ще спадне.
Минерално-суровинната индустрия е изключително важна за икономиката на държавата, категоричен бе инж. Митев. И добави:
"Ние и без това сме изправени пред сериозни проблеми с международните пазари във връзка с цени, продукция, трети страни, а в един момент да имаме и несигурни базови мощности – това ще изправи пред огромни трудности всички нас, които и без това сме в неравна конкуренция с останалия свят".
"Трябва да имаме базови енергии. Основното е, че трябва да запазим нашата конкурентоспособност като икономика", подчерта експертът. По думите му това би трябвало да е и крайната цел на териториалните планове.
"Правителството е в много сложна ситуация. Те трябва да запазят баланса между европейските институции и нашата европейска съпричастност към климата, както и към нашите национални интереси. Трябва да се направят бързи разговори. Трябва да има диалог между отделните страни. Без диалог няма градивни решения".