100 000 души ще останат без работа, ако България не предоговори условията за намаляване на въглеродните емисии с Европейската Комисия. Това предупреди Любослав Костов – икономист от КНСБ в "Денят започва" по БНТ.
Конфедерация на независимите синдикати в България и Конфедерацията на труда (КТ) "Подкрепа" организират днес протеста на миньорите и енергетиците в София за запазване на въгледобива и срещу преждевременното затваряне на мощности във въглищния сектор.
"Хората са от една страна изплашени, а от друга - ядосани, защото голяма част от тях бяха подлъгани. Припомням, че на 12 януари тази година парламентът взе решение да даде мандат на изпълнителната власт да предоговори условията с Европейската Комисия по Плана за възстановяване и тези 40% намаление на въглеродните емисии от енергетиката до 2026 година при база 2019 година, да бъдат предоговорени, тъй като България десетилетия наред е лидер в намалението при база 90-та година на въглеродните емисии.Такава беше базата за всички страни в ЕС. И поради характера на нашата икономика ние бяхме по естествен път лидери. Условията обаче бяха променени и държавата се ангажира да ги предоговори и девет месеца по-късно няма резултат. Поради тази причина днес 10 000 миньора ще дойдат от Раднево, от Перник, от Кюстендил и ще заявят своите искания към изпълнителната власт."
40% намаляване на въглеродните емисии до 2026-та година означава масово затваряне на въглищни централи, буквално до 3 дни "Бобов дол" да затвори, коментира Любослав Костов.
"Изчислено, това означава 13 млрд. лева загуба като брутна добавена стойност за 15-те години за икономиката. Около 100 000 души ще останат без работа. 20 000 пряко засегнати и 80 000 заети косвено с логистиката. Това означава ръст на безработицата с около 27% и намаление на заетостта с 19-20%. Това са тесни специалисти и трябва да има дългосрочно и последователно решение за справедливото им включване в пазара на труда", призова икономистът.