Министърът на икономиката: Не подкрепям ръст на данъците

Нова Нюз
share

Първо трябва да добием максимално много приходи от сивия сектор, да направим спестявания от държавната администрация и чак тогава да поискаме средства от бизнеса под формата на данък „свръхпечалба”, ако се наложи. Това заяви министърът на икономиката Никола Стоянов в специално интервю за първото издание на предаването „РеВизия” по NOVA NEWS.

Стоянов подчерта, че не подкрепя мерки, свързани с повишение на данъците и „обезкървяване на бизнеса” чрез увеличение на разходите му. И добави, че внесеният от служебното правителство бюджет наистина е с голям дефицит и в ръцете на депутатите да решат как да го преодолеят.

Министърът коментира и идеята за определяне на таван на надценките. „Идеята е от 17 продуктови групи да има по един артикул на достъпна за потребителите цена. Съзнаваме, че това не е пазарна, а кризисна мярка. Виждаме, че някои цени на едро падат, но на дребно – не. От юридическа гледна точка въвеждането на тази мярка не е проблем”, обясни министърът на икономиката. И добави, че една от най-скъпите стоки у нас в сравнение с останалите държави от Европейския съюз е маслото. В България цената му е с около 40% по-висока.

Министърът на икономиката прогнозира спад на инфлацията

Стоянов подчерта, че за шести пореден месец у нас се регистриран спад на инфлацията. „В момента сме на девето място в ЕС, т.е. – в средата, а бяхме в групата на страните с най-висока инфлация”, обясни Стоянов.

Той каза още, че бизнесът продължава да получава компенсации за скъпия ток по силата на решение на предишния парламент.

Според министър Стоянов 3 процента бюджетен дефицит е трудно постижим

КЗК глоби „Лукойл България” със 195 млн. лв., компанията ще обжалва „Тези плащания изиграха много добра роля, защото позволиха на фирмите ни да растат и да завладяват нови пазари и позволиха на българската индустрия да е конкурентоспособна”, категоричен е икономическият министър.

Според него цените на горивата у нас в момента са най-ниските в Европа. „Освен това Лукойл” вече внесе 179 млн. за данъци. Тези пари ние използваме за компенсациите за бизнеса, за по-евтини карти за градски транспорт за пенсионери и ученици, за безплатен транспорт за деца до 10-годишна възраст. Средствата влизат в отделен фонд, а не в държавния бюджет”, поясни министърът.

Водещи новини

Още новини